Qindra fluturime u anuluan në Shtetet e Bashkuara të martën dhe 1700 të tjera u vonuan pasi një stuhi dimërore që solli borë të dendur, erëra dhe përmbytje bregdetare u zhvendos në verilindje.

Që nga ora 11:30 e mëngjesit, më shumë se 800 fluturime brenda ose jashtë SHBA-së ishin anuluar, dhe rreth 1700 fluturime u vonuan, sipas FlightAware.

Pati më shumë se 260 anulime në Aeroportin Ndërkombëtar të Boston Logan dhe rreth 220 në LaGuardia të Nju Jorkut. Aeroporti Ndërkombëtar i Newark Liberty pati rreth 120 anulime që nga ora 11:30

Boston Logan dhe Aeroporti Ndërkombëtar i Newark Liberty këshilloi udhëtarët që të kontrollojnë me linjat ajrore të tyre për statusin e fluturimit përpara se të vijnë në aeroport.

“Sot, një përzierje e borës dhe shiut pritet në zonën e metrosë NJ/NY. Këto kushte dhe fryrjet e parashikuara të erës, mund të shkaktojnë kushte të rrezikshme udhëtimi”, shkroi aeroporti i Newark të martën në Twitter.

Delta Air Lines ka lëshuar një përjashtim për motin verilindor për udhëtime të martën dhe të mërkurën. American , United , Southwest , JetBlue dhe Spirit kanë lëshuar gjithashtu heqje dore që lejojnë pasagjerët të riplanifikohen pa kosto për një kohë të kufizuar.