Thursday, March 30, 2023

Francë, përplasje mes qytetarëve dhe policisë.

Rreth 800 mijë protestues bllokuan transportin publik,...

A do të lëviz Greqia drejt njohjes së Kosovës?

Nikos Dendias në vizitën e tij të...

Horoskopi për datën 30 mars

Vendet e largëta kanë një tërheqje të...

Xhezairi: Ndërkombëtarët po përdorin politikën e ‘kulaçit e kërbaçit’ ndaj Kurtit dhe Vuçiqit

Gazetari Seladin Xhezairi ka folur rreth takimit të nivelit të lartë ndërmjet kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq, që pritet të mbahet më 18 mars në Ohër të Maqedonisë së Veriut.

Në një lidhje direkte në emisionin Info Magazine në Klan Kosova, ai ka thënë se faktori ndërkombëtar është duke e përdorur politikën e ‘kulaçit dhe kërbaçit’ ndaj Kurtit dhe Vuçiqit.

“Unë mendoj se këto veprime të kancelarive euro-amerikane po vërehen edhe sot për shkak se emisari amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, sapo ka kryer një takim me presidentin serb Aleksandër Vuçiq”.

“Në ndërkohë emisari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak qëndroi rishtazi në Prishtinë”.

“Ka qenë ambasadori i ShBA-së dhe ai i Gjermanisë që e kanë përmendur pikërisht politikën e kulaçit dhe kërbaçin në atë kuptim që në rast se Kosova do ta marrë përsipër zbatimin e planit të BE-së, do ta shkurtojë rrugën drejt anëtarësimit në BE”.

“Ndërsa Serbisë i është bërë e qartë se nëse nuk e  harmanizon politikën e saj me atë të BE-së, sa i përket Rusisë dhe dialogut me Kosovën, do të mbetet edhe ajo e izoluar”.