Kapiteni i Argjentinës, Lionel Messi, ka kaluar shifrën e 100 golave për kampionët në fuqi të botës në fitoren 7-0 në miqësoren ndaj Curacaos.

Shtatë herë fituesi i Topit të Artë, Messi shënoi pikën 100 pasi hapi rezultatin kundër ishullit të Karaibeve Minnows në minutën e 20 në Santiago del Estero të martën.

Kjo erdhi 17 vjet pasi ai hapi llogarinë e tij me Argjentinë në një humbje 3-2 ndaj Kroacisë në mars 2006.35-vjeçari shtoi një tjetër gol pak pas gjysmë ore për të bërë rezultatin 3-0 dhe më pas përfundoi hat-trickun e tij (3 gola gjatë ndeshjes) në 37 minuta, ndërsa Argjentina luajti me kundërshtarët e saj të jashtëzakonshëm.

Ky ishte hat-tricku i tij i shtatë për kombëtaren.

“Ju nuk mund ta përshkruani Messin me fjalë”, tha kolegu i golashënuesit Nicolas Gonzalez. “Ai është më i miri në botë dhe e tregon këtë ndeshje pas ndeshjeje, ditë pas dite. Sa herë që prek topin, të bën të buzëqeshësh.”

Messi hyri në lojë jo vetëm si golashënuesi rekord i të gjitha kohërave të vendit të tij, por me më shumë gola se dy golashënuesit kryesorë – Gabriel Batistuta me 56 dhe Sergio Aguero me 41 – së bashku.

Kjo ishte ndeshja e dytë e Argjentinës që nga fitimi i Kupës së Botës në stilin dramatik kundër Francës në Katar në dhjetor – duke triumfuar 4-2 në penallti pas një barazimi emocionues 3-3.

Ai ulet i treti në listën e golshënuesve më të mëdhenj të të gjitha kohërave, pas rivalit të madh Cristiano Ronaldo (122) të Portugalisë dhe Ali Daei të Iranit (109).