Gavit i është hequr zyrtarisht statusi i lojtarit të ekipit të parë të Barcelonës, mes një mosmarrëveshjeje për regjistrimin e kontratës, dhe gjithashtu duhet të heqë dorë nga fanella e tij e preferuar me numër 6.

Mesfushori 18-vjeçar trashëgoi numrin ikonë të skuadrës, i cili ishte i veshur më parë nga trajneri aktual i Blaugranave, Xavi – pasi ra dakord të shkruante kushte të reja në muajin shtator.

Sidoqoftë, La Liga po bllokon regjistrimin e një marrëveshjeje të re pasi Barça vazhdon të ketë vështirësi financiare.

Gjigantët katalanas janë mbi buxhetin për sezonin 2022/23 dhe, si rezultat, i diplomuari në La Masia, Gavi do të duhet të qëndrojë në librat e klubit Juvenil A për momentin – me La Liga që konfirmon të njëjtën gjë kur përditëson listën e skuadrës së Barcelonës në faqen e tyre zyrtare.

Gavi do të rikthehet në fanellën me numër 30 që ai mori kur bëri një përparim të madh te Barça – dhe ndeshja vjen në udhëtim në Elche të shtunën.

Barcelona është e bindur se mund të lirojë hapësirë në faturën e pagave të saj për të regjistruar Gavin këtë verë – mes bisedave për interesim që po tregohet për të riun nga Bayern Munich – me Blaugranët që gjithashtu kanë rënë dakord për kontrata të reja me Ronald Araujo, Marcos Alonso dhe Sergi Roberto këtë sezon.