Monday, December 4, 2023

E dhimbshme: Foshnja tremuajshe ribashkohet me nënën dy muaj pas tërmetit në Turqi


Turqi: Foshnja tremuajshe ribashkohet me nënën dy muaj pas tërmetit.

Një nënë në Turqi është ribashkuar me vajzën e saj pothuajse pas dy muajve pasi u ndanë nga një tërmet shkatërrues.

Foshnja, e quajtur Vetin, iu kthye nënës së saj pasi një test i ADN-së konfirmoi lidhjen e tyre.

Infermieret e kishin quajtur foshnjën “Gizem Bebek”, që do të thotë “fëmijë misterioz” në turqisht, sipas ministrisë. Ajo është 3 muajsh e gjysmë, transmeton Klankosova.tv.

Foshnja u nxor nga rrënojat e një ndërtese në provincën Hatay më shumë se pesë ditë pasi Turqia jugore u godit nga një tërmet që mori dhjetëra mijëra jetë. Fëmija nuk kishte probleme shëndetësore, tha ministria.

Agjencia turke e lajmeve Anadolu raportoi se nëna e foshnjës, Yasemin Begdas, u lëndua nga tërmeti, ndërsa babai dhe vëllai i saj më i madh u vranë.

“Ribashkimi i një nëne dhe fëmijës së saj është një nga detyrat më të çmuara në botë,” tha Ministrja e Familjes dhe Shërbimeve Sociale Derya Yanik.

“Vetin tani është edhe foshnja jonë”, shkroi ministria në Twitter.

Vetini fillimisht u kujdes në një spital në Adana dhe më pas u dërgua në Ankara me aeroplan presidencial për të marrë trajtim të mëtejshëm mjekësor. Pasi u konfirmua se Yasemin ishte nëna e saj, foshnja u dërgua përsëri në Adana.

Agjencia turke e lajmeve Anadolu citoi ministrin e familjes të thoshte se Yasemin ishte ende duke marrë trajtim në spitalin e Adanas që nga e hëna.

Më shumë se 56,000 njerëz u vranë në tërmetin që goditi Turqinë dhe Sirinë më 6 shkurt.