Refuzoi të prish agjërimin, lojtari i Nantes nuk ftohet nga trajneri.

Mbrojtësi i Nantes, Jaouen Hadjam u largua nga trajneri Antoine Kombouare pasi mbajti agjërimin e tij për Ramazan.

Klubi francez Nantes nuk e ka grumbulluar Jaouen Hadjamin për ndeshjen e së dielës ndaj Stade de Reims, pasi lojtari refuzoi të prish agjërimin.

“Nuk ka asnjë polemikë”, tha Kombouare pasi Hadjam u la jashtë skuadrës për humbjen 3-0 të Nantes në shtëpi nga Reims të dielën, transmeton lajmi.

Dhe Kombouare këmbënguli se nuk ishte një dënim – por se ai donte të mbronte lojtarin e tij nga lëndimi.

Ai tha: ‘Jaouen? Nuk ka polemika. Është zgjedhja e tij dhe unë e respektoj atë. Ky nuk është një dënim, por unë kam një kornizë.

“Gjatë javës nuk ka probleme me lojtarët agjërues. Unë jam i gatshëm t’i mbështes nëse është e nevojshme. E dimë që nuk është një kohë e lehtë.

Por në ditën e lojës, nuk duhet të agjëroni. Dhe ata që agjërojnë nuk janë në skuadër. Unë nuk dua që ata të marrin një dëmtim”.

Në fillim të kësaj jave, FA franceze njoftoi se ndeshjet nuk do të ndërpriteshin për t’i lejuar lojtarët myslimanë të ndërpresin agjërimin.