Mediat franceze shkruajnë se Zinedine Zidane është gati të vazhdojë karrierën e tij si trajner dhe se prioriteti i tij është të shkojë në Juventus.

Trajneri 50-vjeçar francez u vendos shpejt si një nga trajnerët më të mirë në futbollin evropian, duke fituar tre tituj të Ligës së Kampionëve në krye të Real Madridit në tre sezone radhazi.

Në maj 2018, Zidane u largua nga Real Madridi, por u kthye më pak se një vit më vonë, dhe ai vazhdoi të fitonte një titull në La Liga dhe një Copa del Rey përpara se të largohej përsëri në qershor 2021.

Që atëherë, ai ka mbetur pa punë, duke qenë i lidhur rregullisht me punë me Francën dhe Paris Saint-Germainin.

Siç raportohet nga RMC Sport, Zidane tani është në kërkim të një roli të ri si trajner me një ekip të përkushtuar ndaj një projekti afatgjatë.

Prioriteti i tij është Juventusi, dhe ai nuk është i shqetësuar për mungesën e futbollit evropian në fazat e hershme të këtij projekti.

Bllokimi që ndalon lëvizjen e francezit në Torino është Massimiliano Allegri, i cili është në kontratë me Bianconerët deri në vitin 2025 me një pagë prej 7 milionë euro neto në sezon.

Shkarkimi i italianit mund t’i kushtojë Juventusit rreth 20 milionë euro.