Friday, December 8, 2023

Keni bërë plane për nesër? Ky është parashikimi i motit për nesër


Parashikimi i motit për të dielën.

Kryesisht me diell dhe i ngrohtë pritet të jetë moti përgjatë së dielës.
Të paktën kështu ka parashikuar sajti i specializuar i të dhënave sinoptike, Prishtina Weather, përcjell lajmi.

Ndryshime mund të ketë në fillim të javës së ardhshme.

23.04 – Kryesisht me diell dhe ngrohtë.

24.04 – Kryesisht me vransira. Pasdite më vonë priten zhvillime të rrebesheve të shiut me bubullimë.

25.04 – Vransira dhe intervale me diell. Orëve të pasdites priten rrebeshe shiu me bubullima.

26.04 – Kryesisht me vransira dhe shi orëve të mëngjesit. Pasdite më vonë reshjet pushojnë.

Temperaturat maksimale arrinë edhe deri në 19C e 20C ditën e diel, e deri ditën e mërkurë zbresin në 12C. Ndërsa temperaturat minimale luhaten ndërmjet 4C e 8C. Nga e diela frynë erë e lehtë dhe mesatarisht e fuqishme nga jugperëndimi 2-14m/s, e ditën e mërkurë ndryshon drejtimin në verilindore. Shtypja atmosferike mbetet lehtazi e lartë mbi vlera normale, me tendencë të rënies javën vijuese.