Greqia ka një përgjigje për Serbinë: Abstenuam në KiE sepse ju premtuat se s’do ta bllokoni Kosovën.

Greqia nuk ka ndërmend të njohë pavarësinë e Kosovës edhe pse abstenoi javën e kaluar në një votim për pranimin e saj në Këshillin e Evropës, tha të premten këshilltari i kryeministrit grek për sigurinë kombëtare, Thanos Dokos.

Këshilli i Evropës, një organ mbikëqyrës i të drejtave të njeriut, të hënën i dha dritën jeshile Kosovës për t’u anëtarësuar pasi 33 shtete anëtare ishin pro, shtatë kundër dhe pesë abstenuan. Shumë u habitën që Greqia, një nga pesë vendet e BE-së që nuk e njohin pavarësinë e Kosovës, abstenoi.

“Ne menduam se ishte mirë për zbatimin e shtetit të së drejtës dhe gjithashtu për të de-përshkallëzuar tensionet midis dy palëve”, tha Dokos në një forum ekonomik në qytetin grek Delphi, raportoi agjencia kroate e lajmeve “Hina”.

“Ne nuk e kemi njohur dhe nuk do ta bëjmë”, shtoi ai, duke iu referuar pavarësisë së Kosovës.

Ai më vonë shtoi se Serbia kishte premtuar se nuk do ta bllokonte anëtarësimin e Kosovës në organizatat ndërkombëtare si pjesë e marrëveshjes për normalizimin e marrëdhënieve. Athina u thirr në këtë qëndrim për vendimin e saj për Kosovën në KiE.

“Ne ende nuk e kemi njohur Kosovën dhe as nuk do ta bëjmë këtë. Ne përpiqemi të jemi sa më konstruktivë që të mundemi”, tha Dokos.

Kurti mori pjesë në forumin ekonomik Delphi, por nga qeveria serbe askush nuk shkoi.

Ministri i Jashtëm serb Ivica Daçiq i tha agjencisë së lajmeve “Tanjug” se ishte i zhgënjyer me qëndrimin e Greqisë.

“Shpresoj që miqtë tanë serbë të kujtojnë se ne i kemi përkrahur në këtë për vite me radhë”, tha Dokos, duke iu referuar çështjes së Kosovës.