I riu nga Bosnja kërcënon në Instagram: ‘Prej kohësh po përgatis një masakër të paparë në Shkollën Ekonomike, betohem në jetë’

Të paktën tetë vetë u vranë dhe 13 u plagosën në një të shtënë me makinë pranë Beogradit të enjten vonë, njoftojnë mediat shtetërore, një ditë pasi nëntë persona u qëlluan për vdekje në një shkollë fillore në kryeqytetin serb.Pranë Mlladenovacit të enjten, një sulmues i armatosur me një armë automatike hapi zjarr nga një automjet në lëvizje përpara se të largohej, njoftoi televizioni shtetëror RTS. Policia në kërkim të sulmuesit.

E gjitha ndodhi në praninë e fortë sigurie u vendos ndërsa helikopterët lëviznin mbi zonë, sipas një fotografi të AFP në vendngjarje.

Policia kishte bllokuar rrugën që të çon në fshatrat Malo Orasje dhe Dubonë.

Të afërmit e shqetësuar u mblodhën jashtë qendrës mjekësore të urgjencës në Beograd, ku të paktën tetë persona të lënduar u shtruan në spital, njoftoi televizioni N1.

Ministrja e Shëndetësisë Danica Grujiçiq vizitoi shkurtimisht qendrën.

Ministri i Brendshëm Bratislav Gasiç i quajti të shtënat një “akt terrorist”, raportoi RTS.

Kombi ballkanik tashmë po vuan nga një të shtëna e rrallë vdekjeprurëse në shkollë të mërkurën, kur një nxënës 13-vjeçar vrau tetë bashkëmoshatarë dhe një roje sigurie në shkollën fillore Vladislav Ribnikar në qendër të Beogradit.

Gjashtë nxënës të tjerë dhe një mësues u plagosën në atë incident, ndërsa zyrtarët shëndetësorë thanë se dy të lënduar mbeten në gjendje kritike.

Ndërsa pranvera është normalisht një kohë festive në Serbi me njerëz që dynden jashtë, një periudhë zie treditore do të fillojë të premten.

Të shtënat masive në shkolla janë jashtëzakonisht të rralla në Serbi dhe presidenti Aleksandar Vuçiç e quajti tragjedinë e së mërkurës “një nga ditët më të vështira” në historinë e fundit.

Në një fjalim kombëtar pas të shtënave në shkollë, Vuçiç propozoi masa më të rrepta për kontrollin e armëve, duke përfshirë një moratorium dy-vjeçar për dhënien e lejeve për armë zjarri.

Ministria e Brendshme u ka bërë thirrje të gjithë pronarëve të armëve të zjarrit që t’i mbajnë armët e tyre të mbyllura në kasaforta — duke paralajmëruar se ata që nuk respektojnë do t’u sekuestrohen armët.

Shkolla fillore Vladislav Ribnikar mbeti e mbyllur të enjten, me policinë që ruante hyrjen e ndërtesës.

Qindra vazhduan të dynden drejt shkollës për të nderuar, duke vendosur lule, lodra dhe qirinj në një memorial të improvizuar.

Njerëzit në kryeqytetin kroat Zagreb dhe kryeqytetin administrativ serb boshnjak Banja Luka ndezën gjithashtu qirinj dhe vendosën lule për viktimat.

Mesha për viktimat u mbajtën në kishat e Beogradit, ndërsa kreu i Kishës Ortodokse Serbe (SPC), Patriarku Porfirije, i quajti të shtënat një “katastrofë, si ajo e së cilës nuk ka ndodhur kurrë në kombin tonë dhe në atdheun tonë”.

Në rajonin e Mlladenovacit, një fshatar vrau 13 të afërm dhe fqinjë në një të shtëna të prillit 2013.