Monday, May 29, 2023

Vedat Muriqi në listën e të nominuarëve për ekipin e sezonit në La Liga


La Liga ka shpallur të nominuarit për ekipin e sezonit, i cili do të vihet në votim, pasi ata janë partnerë me EA Sports për votimin në fjalë.

E parashikueshme, Real Madrid dhe Barcelona kanë një prani të fortë në nominime. Klubi katalunas kryeson listën me nëntë lojtarë të jashtëzakonshëm në nominime, ndërsa kampioni në fuqi është pak prapa me tetë. Atletico Madrid vjen me vetëm katër nominime.

Vetëm tre skuadra nuk arritën të futen në listë, ato ishin Almeria, Real Valladolid dhe Elche.

Tifozët mund të votojnë për ekipin e tyre të sezonit, duke ndërtuar një formacion 4-3-3, ku do të përzgjidhen lojtarët me më shumë vota në çdo pozicion. Katër lojtarët me më shumë vota jashtë 11-tës do të formojnë një bankinë:

PORTIERËT
Courtois – Real Madrid

Ter Stegen – FC Barcelona

Alex Remiro – Real Sociedad

Jan Oblak – Atletico De Madrid

Ledesma – Cadiz CF

MBROJTËSIT

Kounde – FC Barcelona

Nahuel Molina – Atletico De Madrid

Arnau Martinez – Girona FC

Militao – Real Madrid

Le Normand – Real Sociedad

Gimenez – Atletico De Madrid

David Garcia – CA Osasuna

Pau Torres – Villarreal CF

Gaya – Valencia CF

Javi Galan – RC Celta De Vigo

Balde – FC Barcelona

Gudelj – Sevilla FC

Yeray – Athletic Club

Mesfushorët

Kroos – Real Madrid

De Jong – FC Barcelona

Brais Mendez – Real Sociedad

Canales – Real Betis

Mikel Merino – Real Sociedad

Pedri – FC Barcelona

Modric – Real Madrid

Darder – RCD Espanyol

Gabri Veiga – RC Celta De Vigo

Valverde – Real Madrid

Parejo – Villarreal CF

Gavi – FC Barcelona

Camavinga – Real Madrid

Nico Ëilliams – Athletic De Bilbao

Isi Palazon – Rayo Vallecano

Alvaro Garcia – Rayo Vallecano

Kang-In Lee – RCD Mallorca

Aleix Garcia – Girona FC

Sulmuesit

Benzema – Real Madrid

Lewandowski – FC Barcelona

Unal – Getafe CF

Joselu – RCD Espanyol

Griezmann – Atletico De Madrid

Aspas – RC Celta De Vigo

Borja Iglesias – Real Betis

Muriqi – RCD Mallorca

Dembele – FC Barcelona

Raphinha – FC Barcelona

Vinicius – Real Madrid.