Monday, December 4, 2023

Wenger beson se Arsenali do ta fitojë Premierligën vitin e ardhshëm


Arsene Wenger beson se Arsenali do të jetë në gjendje për të fituar Premier Ligën sezonin e ardhshëm edhe nëse ata nuk arrijnë të fitojnë titullin këtë vit.

Topçinjtë kanë udhëhequr pjesën më të madhe të këtij sezoni, por pasi kanë fituar vetëm një nga pesë ndeshjet e fundit, ata kanë rënë pas Manchester City në tabelë.

Djemtë e Pep Guardiolës janë tani favoritët e mëdhenj për të ruajtur kurorën e tyre dhe rënia e formës së Arsenalit në një fazë vendimtare të sezonit ka lënë disa të pyesin nëse do të mund të rikuperoheshin për të pasur një sezon tjetër të fortë vitin e ardhshëm.

“Nëse nuk është këtë vit, do të jetë ndoshta vitin e ardhshëm, por cilësia është atje, e dini, dhe ekipi po ecën veçanërisht përpara, shumë i ri. Por më pëlqen mënyra se si luajnë, ata janë të lëvizshëm, marrin vendime inteligjente në zonë, luajnë mirë së bashku dhe të gjithë përbërësit janë aty”, tha Wenger.