Sunday, December 3, 2023

Pioli thotë se Milani shkon për gjithçka ose asgjë ndaj Lazios


Stefano Pioli beson se shumë pak ekipe janë aktualisht të afta të performojnë në nivelet më të larta si në ligë ashtu edhe në Ligën e Kampionëve, por i ka mbështetur kuqezinjtë që të bëjnë akoma mirë në Evropë, ndërsa nënvizon nevojën për të marrë pikë vendimtare në Serie A.

Duke folur në konferencën e tij për shtyp para ndeshjes përpara vizitës nga skuadra e dytë në ligë, Lazio, të shtunën pasdite, trajneri këmbënguli se ai ka qenë i kënaqur me paraqitjet e ekipit të tij, pavarësisht se ka marrë një barazim fatkeq 1-1 kundër Cremonese.

“Titulli i është dorëzuar një ekipi shumë të fortë, të cilin ne e përgëzojmë”, deklaroi ai. “Ata kanë treguar se janë skuadra më e fortë, e kanë merituar, urime për Spallettin, lojtarët dhe klubin”, deklaroi fillimisht Spalletti.

Kur u pyet për skuadrën e tij dhe gabimet e tyre ndaj skuadrave më të vogla, Pioli u përgjigj: “Nuk është rastësi. Nga Napoli e tutje, skuadra ka dominuar ndeshjet më shumë se më parë, por ne morëm vetëm 2 fitore dhe 4 barazime. Ne duhej të kthenim disa rezultate duke pasur parasysh se sa mirë i kontrollonim ato lojëra”.

“Nëse nuk kemi mundur të fitojmë, do të thotë se diçka mungon në zonën e kundërshtarit. Shpresoj që nesër ta kontrollojmë lojën dhe të jemi më vendimtarë dhe më efektivë para portës”.

“Nesër është pothuajse gjithçka ose asgjë. Ne duhet të marrim shumë pikë nga tani deri në fund të sezonit dhe e nesërmja është tepër e rëndësishme”, ka shtuar më tej ai.

Milani vendosi një ekip me rotacion kundër La Cremo në ndeshjen e mesjavës përpara një jave të ngjeshur me sfida vendase dhe evropiane.