Monday, May 29, 2023

Kovaçevski uron Erdoganin: Besoj se do të punojmë për sigurinë në botë

Kryeministri Dimitar Kovaçevski ka uruar presidentin e...

Ndihen lëkundje tërmeti në afërsi të Pukës, ja sa ishte magnituda

Lëkundje tërmeti janë ndjerë në afërsi të...

Rusia vendos një senator amerikan në listën e të kërkuarve

Ministria e Brendshme e Rusisë e ka...

Ahmeti kujton bashkëluftëtarin e tij, Ilir Konushevci në 25 vjetorin e vdekjes: Heronjtë frymëzuan qëndresën popullore deri tek jetësimi i Kosovës së lirë

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti ka përkujtuar bashkëluftëtarin e tij, heroit Ilir Konushevci në 25 vjetorin e tij të rënies.

Ahmeti kujton momentin kur kanë kuptuar vdekjen e Konushevcit, teksa në dedikimin e tij shkruan se qëndresa e heronjëve mundësoi jetësimin e lirisë së shtetit të Kosovës.

Shkrimi i plotë:

25 vite më parë do të ndahej fizikisht nga ne, njëri ndër themeluesit e arradhave të para të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, bashkëluftëtari im, heroi Ilir Konushevci.
I hidhur ishte çasti kur në Shtabin e Përgjithshëm të UÇK-së jehoi lajmi për rënien e tij bashkë me Doktor Hazir Malën. Ilirin e humbëm fizikisht, por atdhedashuria dhe shpirti i tij liridashës qëndroi ndër ne për të frymëzuar qëndresën deri në jetësimin e idealit të lirisë dhe shtetësisë së Kosovës.
Lavdi e përjetshme veprimtarisë kombëtare të Ilir Konushevcit, Hazir Malës dhe të gjithë të rënëve për Lirin e Kosovës!