Shumë gjëra janë shkruar dhe thënë për largimin e mundshëm të Neymarit nga Paris Saint-Germain. Verë pas vere, që nga ardhja e tij nga Barcelona në vitin 2017, ai është lidhur me një largim.

Tani, pothuajse për herë të parë, vullneti i PSG-së dhe brazilianit është i njëjtë. Klubi është gati të fillojë punën për largimin e tij.

Neymar, sipas asaj që raporton UOL, ka informata të dorës së parë për qëllimet e klubit francez. Problemi, tani, është gjetja e një pike marrëveshjeje që kënaq të dyja palët. Vlen të kujtojmë se ish- lojtari i Barcelonës dhe Santos ka rinovuar sezonin e kaluar deri në vitin 2027.

Paga e tij – rreth 50 milionë euro në sezon – është një pengesë e madhe. Megjithatë, PSG, me Nasser Al Khelaifi në krye, janë të gatshëm të zvogëlojnë në mënyrë drastike shumën e një transferimi të mundshëm në mënyrë që të ‘heqin qafe’ Neymarin.

Neymar gjithashtu do të ishte i gatshëm të ulë pagën e tij. Braziliani 31-vjeçar ka ende të interesuar në Angli. Së fundmi ai ka qenë i lidhur me Chelsean, Neëcastle dhe Manchester United.

E vërteta është se performanca e Neymar, e rënduar nga lëndimet në momentet vendimtare të çdo sezoni, ka qenë shumë më e ulët se pritjet. Megjithatë, shifrat e tij janë të mira: ai ka shënuar 118 gola dhe ka dhënë 77 asistime në 173 ndeshje.

Sigurisht që ekziston një ekip atje ku Neymar mund të jetë një sukses me disa vite të karrierës së tij ende përpara, por pozicioni i tij në PSG duket i paqëndrueshëm me marrëdhëniet me bazën e tifozëve në një nivel më të ulët të të gjitha kohërave.