“Nuk mund t’i qortoj lojtarët pasi ata dhanë gjithçka, u përballëm me një ekip të forte”

Milani u eliminua sonte në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve.

“Rossonerët” pësuan humbje 1:0 ndaj Interit edhe në ndeshjen e dytë, me “Nerazzurrët” që në finale kaluan me rezultatin e përgjithshëm 3:0, shkruan Express.

Stefano Pioli pas ndeshjes e pranoi se zhgënjimi është i madh, por tha se rruga deri këtu ishte e mrekullueshme.

“Ka një zhgënjim të madh. Ishte një udhëtim i mrekullueshëm dhe askush nga një skuadër që doli në fazën e grupeve sezonin e kaluar nuk mund të arrinte në gjysmëfinale duke mposhtur skuadra si Tottenham dhe Napoli, por ne ende donim të arrinim në finale”, tha ai për “Sport Mediaset” pas ndeshjes.

“Ka zhgënjim sepse fatkeqësisht e prishëm gjysmëfinalen me 15 minutat e para të ndeshjes së parë. Për pjesën tjetër, ne u përballëm me një ekip shumë të fortë dhe në masë të madhe ishim në lartësinë e detyrës. Ne kishim disa shanse për të thyer bllokimin këtë mbrëmje dhe kjo mund të kishte ndihmuar, por ndoshta jo mjaftueshëm”, shtoi trajneri i Milanit.

“Nuk mund t’i qortoj lojtarët e mi për asgjë, pasi ata dhanë gjithçka, ne u përpoqëm me stilin tonë të futbollit dhe gjithë energjinë që na kishte mbetur. Tani duhet ta mbyllim sezonin me një nivel të lartë, sepse do të ishte për të ardhur keq që të mos e bëjmë këtë”, vazhdoi italiani.

Ky ishte “Derby della Madonnina” i katërt radhazi që Milani e humbi në vitin 2023, të gjitha pa shënuar asnjë gol. Kjo është ecuria më e keqe në histori për kuqezinjtë, duke dështuar të gjejnë rrjetën në katër ndeshje ndaj rivalit lokal.

“Nëse filloni një gjysmëfinale dhe po humbisni 2:0 pas 12 minutash, kjo do të bëjë një ndryshim të madh. Është e vërtetë që rezultati përfundimtar ndikon në gjykimin e një paraqitjeje, por mendova se sonte ishte shumë më afër pjesës së dytë të ndeshjes së parë, ishte kryesisht shumë e barabartë dhe ne thjesht nuk shfrytëzuam shanset tona. Ky ishte kufizimi ynë në këto dy ndeshje”, tha Pioli.

“Ne nuk ishim aq të rrezikshëm në fillim sa jemi zakonisht, gjë që është për shkak të qëndrueshmërisë mbrojtëse të Interit, por edhe se nuk e ngritëm ritmin dhe nuk ishim mjaft të saktë në pasimet tona. Interi pritej të shënonte kundër nesh mundësinë e parë, ndërsa ne nuk bëmë të njëjtën gjë”, shtoi 57-vjeçari.

Pioli nuk bëri asnjë zëvendësim derisa Interi kaloi në avantazh këtë mbrëmje në minutën e 74-t, me golin e Lautaro Martinezit.

“Isha duke përgatitur ndryshimet kur ata shënuan. Skuadra po e kontrollonte mirë topin dhe ne arritëm disa herë në buzë të zonës së tyre, por na mungonte saktësia dhe cilësia për t’i bërë ato situata të vlefshme. Më pas, ndërsa po përgatitnim zëvendësimet, goli erdhi”, deklaroi Pioli.

Tani shpresa e vetme e Milanit për të shpëtuar sezonin është që të sigurojë një vend në top-katërshe, për të qenë pjesë e Ligës së Kampionëve edhe sezonin e ardhshëm.