Wednesday, September 27, 2023

Eden Hazard i shkakton kokëdhimbje Real Madridit


Eden Hazard e ka bërë të qartë se nuk ka në plan të largohet nga Real Madrid. Belgut i ka mbetur edhe një vit në kontratën e tij, e cila skadon në 30 qershor.

Por, skuadra e La Ligës është shumë e vetëdijshme se çdo operacion që përfshin anësorin belg është pothuajse i pamundur me lojtarin që planifikon të qëndrojë në Bernabeu për sezonin 2023/24.

Hazard ka luajtur 392 minuta këtë sezon dhe nuk ka luajtur plot 90 minuta me fanellën e bardhë për 530 ditë (që nga 19 dhjetori 2021; 0-0 kundër Cadiz).

Koha e tij e kufizuar e lojës këtë sezon e ka bërë që ish-lojtari i Chelseat të ketë performanca të shumta.

Belgu aktualisht fiton 28 milionë euro bruto në sezon me klubin që është i dëshpëruar për të larguar një nga fituesit më të lartë dhe çdo minutë që ka menaxhuar anësori këtë sezon i ka kushtuar klubit 70,000 euro.

Përpara një vere aktive në zyrat e Bernabeu me lojtarë si Mariano Diaz, Alvaro Odriozola dhe Marco Asensio që do të largohen, belgu e ka bërë të qartë pozicionin e tij për hierarkinë e klubit pavarësisht dëshirës së tyre për të përdorur lojtarin si pjesë e një marrëveshje shkëmbimi.