Ministria Palestineze e Shëndetësisë njoftoi të martën se 704 njerëz u vranë në Gaza në 24 orët e fundit, numri më i lartë ditor që nga fillimi i ofensivës izraelite në fillim të këtij muaji. Ministria tha se në mesin e të vdekurve ishin 305 fëmijë, 173 gra dhe 78 individë të moshuar dhe se kishte pasur 47 “masakra” që përfshinin ushtrinë izraelite në të njëjtën periudhë.

Ministria, e cila kontrollohet nga Hamasi, grupi militant që sundon Gazën, tha se numri i përgjithshëm i viktimave në enklavën bregdetare kishte arritur në 5,791, duke përfshirë 2,360 fëmijë, 1,421 gra dhe 295 të moshuar. Ai tha gjithashtu se kishte 16,297 lëndime të raportuara me ashpërsi të ndryshme dhe 1,550 raportime për persona të zhdukur, ku 870 prej tyre ishin fëmijë.

Deklarata e ministrisë, e lëshuar në Ramallah në Bregun Perëndimor të pushtuar, erdhi ndërsa Izraeli dukej se po përshkallëzonte sulmet e tij kundër Gazës, me shpërthimet gjatë natës të dielën që ishin ndër bombardimet më të qëndrueshme në veri të Gazës në dy javët e fundit. Forcat e Mbrojtjes së Izraelit (IDF) po përgatiten për një operacion të mundshëm tokësor në territorin e rrethuar dhe një numër i madh trupash dhe tankesh tashmë janë grumbulluar në kufi.

Ministri izraelit i Mbrojtjes Yoav Gallant tha se Izraeli po përgatitej për një “operacion shumëpalësh” mbi Hamasin nga “ajri, toka dhe deti” dhe se IDF kishte “shumë objektiva të tjerë” për të goditur. Ai akuzoi gjithashtu Hamasin për përdorimin e civilëve si mburoja njerëzore dhe lëshimin e raketave nga zonat me popullsi të dendur. (politiko.mk)