Ftohja është një sëmundje e zakonshme në dimër, por ajo mund të jetë edhe një shenjë e dobësisë së sistemit imunitar. Një mënyrë për të mbrojtur shëndetin tuaj nga infeksionet është të konsumoni ushqime alkaline, që janë ato që kanë një pH mbi 7. Ushqimet alkaline ndihmojnë në balancimin e aciditetit në trup, duke ulur inflamacionin dhe duke rritur energjinë.

Disa nga ushqimet alkaline më të mira për të parandaluar ftohjen janë:

  • Ushqimet e pasura me vitaminë A, si patatet e ëmbla, karotat dhe kungujt. Vitamina A ndihmon në luftimin e infeksioneve, duke rritur prodhimin e qelizave imune.
  • Brokoli, që është i pasur me lënde ushqyese dhe antioksidantë. Brokoli ka veti anti-kanceroze dhe forcon imunitetin.
  • Ushqimet e pasura me vitaminë C, si specat, agrumet dhe manaferrat. Vitamina C është një antioksidant i fuqishëm, që stimulon prodhimin e qelizave imune dhe ndihmon në shërimin e plagëve.
  • Ushqimet e pasura me vitaminë D, si produktet e peshkut. Vitamina D ka një rol të rëndësishëm në funksionin imunitar, por shumica e njerëzve vuajnë nga mungesa e saj. Vitamina D ndihmon në mbrojtjen nga infeksionet respiratore dhe shtypjen e inflamacionit.
  • Selinoja, që është një perime hidratues dhe i pasur me minerale dhe fibra. Selinoja ndihmon në neutralizimin e acideve dhe toksinave në trup, duke pastruar sistemin tretës. Selinoja gjithashtu ka veti anti-inflamatore, që ndihmojnë në zvoglimin e rrezikut të sëmundjeve.
  • Ushqimet e pasura me vitaminë E, si arrat, farat dhe vajrat bimore. Vitamina E është një tjetër antioksidant, që ndihmon në rregullimin e sistemit imunitar. Vitamina E gjithashtu ndihmon në mbrojtjen e membranave qelizore nga dëmtimi oksidativ.
  • Avokado, që është një frut i pasur me vitaminat A, C dhe E. Avokadot kanë përmbajtje të lartë të yndyrave të shendetshme mono-tëlqesuese, që ndihmojnë në uljen e kolesterolit dhe rritjen e shpejtimit metabolik.
  • Ushqimet e pasura me zink, si guacat e detit, gaforrja dhe karavidhet. Zinku është një mineral i nevojshëm për zhvillimin dhe funksionimin e qelizave imune. Zinku gjithashtu ndihmon në luftimin e infeksioneve virale dhe bakteriale.

Pra, nëse doni të mbani larg ftohjen këtij dimri, mos harroni të konsumoni ushqime alkaline çdo ditë. Kjo do t’ju ndihmoj të jeni më të shendetshem dhe mbi te gjitha do t’ju mbaje larg infeksioneve. (politiko.mk)