Xavi Hernandez dha përditësime rreth gjendjes së Robert Lewandowskit dhe Pedrit pas fitores së ngushtë ndaj Real Sociedad të shtunën mbrëma.

Polaku bëri startin e tij të parë në La Liga që nga fundi i shtatorit të shtunën, duke luajtur 57 minuta në Reale Arena. Sulmuesi luftoi me një lëndim të kyçit të këmbës gjatë tetorit, duke humbur tri ndeshje për shkak të sëmundjes.

Pedri hyri në aksion kur Lewandowski u hoq, me mesfushorin e ri që bëri paraqitjen e tij të parë për Barçën që nga java e dytë e lojës së sezonit 2023/24. 20-vjeçari kishte një paraqitje të dobët për shkak të një lëndimi të përsëritur në muskuj që ai ka vuajtur gjatë sezoneve të fundit. Asnjë nga lojtarët nuk ishte në gjendje të jepte një kontribut të rëndësishëm në lojë, me Barcelonën që u mbështet në një gol të minutës së 92-të nga Ronald Araujo.

Duke folur për rikthimin e dy prej lojtarëve të tij pas fitores, trajneri Xavi këmbënguli se klubi është i prirur të menaxhojë kthimin e Lewandowskit nga lëndimi.

“Lewandowski po kthehet nga një lëndimi dhe është e vështirë për të që të qëndrojë 100 për qind në formë. Ne duhet t’i menaxhojmë mirë lëndimet dhe zëvendësimet”, ka thënë ai.

Xavi gjithashtu elaboroi rikthimin e Pedrit dhe çfarë do të thotë të ecim përpara.

“Fytyra e ekipit do të ndryshojë. Sot ishte e vështirë për të të hynte për shkak të intensitetit që kishte, por ai u kthye mirë dhe ky është një lajm i madh për të dhe për të gjithë ekipin”, vazhdoi Xavi.

Lista e lëndimeve tani është reduktuar ndjeshëm për Xavin, me vetëm Frenkie de Jong dhe Sergi Roberto që munguan në fitoren e së shtunës.