Bashkimi Evropian ka bërë thirrje për Serbinë dhe Kosovën që të zbatojnë marrëveshjen e arritur në dialogun e ndërmjetësuar nga BE-ja për vizitat zyrtare të zyrtarëve të dy vendeve. Marrëveshja përfshin tri komuna në jug të Serbisë me shumicë etnike shqiptare: Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc.

Reagimi i BE-së erdhi pasi ministri i Punëve të Brendshme i Kosovës, Xhelal Sveçla, u pengua nga autoritetet serbe të vizitonte Luginën e Preshevës në fillim të janarit. Sipas zëdhënësit të BE-së për punë të jashtme dhe siguri, Peter Stano, vizita e Sveçlës ishte njoftuar në përputhje me marrëveshjen e dialogut.

Stano theksoi se “BE-ja i bën thirrje të dyja palëve që të respektojnë të gjitha marrëveshjet e dialogut, duke përfshirë ato për vizitat zyrtare dhe lirinë e lëvizjes”.

“Çdo mosmarrëveshje duhet të zgjidhet përmes dialogut. BE-ja është e gatshme të ndihmojë palët të arrijnë një zgjidhje”, shtoi zëdhënësi i BE-së. (politiko.mk)