Presidenti Joe Biden komentoi rezultatet e zgjedhjeve paraprake në New Hampshire për kandidatin republikan në zgjedhjet për presidentin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Biden në fakt njoftoi se zgjedhjet e përgjithshme tashmë kanë filluar, transmeton Telegrafi.

 

“Tani është e qartë se Donald Trump do të jetë kandidati republikan. Dhe mesazhi im për vendin është se aksionet nuk mund të jenë më të larta. Demokracia jonë. Liritë tona personale, nga e drejta për të zgjedhur te e drejta për të votuar. Ekonomia jonë, e cila përjetoi shërimin më të fortë në botë nga COVID-19. Gjithçka është në pyetje”, tha Biden.

Ai falënderoi gjithashtu votuesit që shkruan në emër të tij në shtet, ku ai nuk ka bërë fushatë apo edhe nuk është paraqitur në fletëvotim për shkak të mosmarrëveshjeve midis demokratëve vendas dhe kombëtarë.

“Dua të falënderoj të gjithë ata që nënshkruan emrin tim këtë mbrëmje në New Hampshire. Ishte një demonstrim historik i përkushtimit ndaj procesit tonë demokratik”, shtoi ai.

Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump fitoi lehtësisht zgjedhjet paraprake në New Hampshire të martën, duke marrë kontrollin e garës për nominimin e republikanëve, dhe duke e bërë edhe më të pashmangshëm një revansh kundër presidentit Joe Biden në nëntor. /Telegrafi/