SHBA-ja tha të hënën se dëshiron që Këshilli i Sigurimit i OKB-së të miratojë një rezolutë që mbështet propozimin e përshkruar nga presidenti Joe Biden për t’i dhënë fund luftimeve midis Izraelit dhe Hamasit në Rripin e Gazës.

Ai qarkulloi një draft tekst me një faqe, që e ka parë Reuters, në këshillin prej 15 anëtarësh, transmeton Klankosova.tv.

Një rezolutë ka nevojë për të paktën nëntë vota pro dhe asnjë veto nga SHBA, Franca, Britania, Kina ose Rusia për të kaluar.

Drafti i bën thirrje Hamasit të pranojë marrëveshjen dhe “të zbatojë plotësisht kushtet e saj pa vonesë dhe pa kushte”.

Ai gjithashtu “thekson rëndësinë që palët t’u përmbahen kushteve të marrëveshjes pasi të jenë rënë dakord, me synimin për të sjellë një ndërprerje të përhershme të armiqësive”.

Propozimi i SHBA-së vjen një javë pasi Algjeria propozoi një projekt-rezolutë të Këshillit të Sigurimit që kërkon një armëpushim në Gaza, lirimin e të gjithë pengjeve të mbajtura nga Hamasi dhe në thelb duke urdhëruar Izraelin të “ndalojë menjëherë ofensivën e tij ushtarake” në Rafah.