Home Botë Arrestohet burri që i preu kokën gruas së tij 17-vjeçare në Iran

Arrestohet burri që i preu kokën gruas së tij 17-vjeçare në Iran

Një burrë në qytetin Ahvaz të Iranit i ka prerë kokën gruas së tij 17-vjeçare të shtunën para njerëzve në sheshin Kasaei. Ngjarja e tmerrshme ndodhi pasditen e 5 shkurtit, kur burri i shoqëruar nga vëllai i tij ia preu kokën gruas së tij në sy të shumë njerëzve në një sheshin e qytetit dhe më pas parakaloi qytetin me kokën në dorë. Në pamjet në rrjetet sociale, burri shihet duke mbajtur kokën e gruas së tij në njërën dorë dhe një thikë në dorën tjetër.

Incidenti tronditës u raportua nga gazetaret femra dhe aktivistet për të drejtat e grave në mediat sociale. Gruaja thuhet se kishte ikur në Turqi nga Irani për të shmangur ngacmimet ngs burri i saj, por ajo u kthye sërish në Iran pas premtive të të atit të saj se gjithçka do të rregullohet. Sipas agjencisë së lajmeve Rokna, bashkëshorti dhe vëllai i tij bashkëpunëtor janë arrestuar nga policia lokale pas ngjarjes.

Sipas raportimeve, burri kishte pozuar me kokën e gruas së tij në sheshin Kasaei në Ahvaz rreth orës 15:00 të së shtunës. Mirëpo pas disa kohësh ai është larguar nga vendi pasi është fotografuar nga personat e pranishëm. Pas marrjes së njoftimeve për ngjarjen, policia nisi një operacion kërkimi dhe burri u arrestua në të njëjtën ditë pas disa orësh. Sipas policisë, burri ka thënë se ka vrarë gruan e tij për disa ‘probleme familjare’. Policia ka nxjerrë edhe trupin e gruas nga shtëpia.

Duke folur për incidentin, shefi i drejtësisë së provincës Khuzestan tha: “Sot një vrasje ndodhi në Ahvaz dhe pas kësaj, vrasësi u përpoq të tregonte aktin e tij të urryer në një nga rrugët e qytetit, gjë që ka dëmtuar sigurinë psikologjike të qytetarët. Me përpjekjet e policisë dhe dhënien e urdhrave të nevojshëm gjyqësor, autorët e vrasjes janë identifikuar dhe arrestuar disa orë pas ngjarjes. Drejtësia e provincës do të merret me vendosmëri dhe shpejt me të akuzuarit e këtij incidenti.”

Një grup i pavarur i të drejtave IranTrue.com ka pretenduar se grupet mediatike të mbështetura nga shteti janë përfshirë në fajësimin e viktimave pas incidentit tronditës. Sipas Iran True, rrjeti mediatik i IRGC-së (Korpusi i Gardës Revolucionare Islamike, një degë e forcave të armatosura iraniane) po fajëson gruan e viktimës për “foto provokuese”. Mesa duket edhe një prokuror i qytetit është në kërkim të personit që ka realizuar videon dhe kështu ka përhapur lajmin.

Megjithatë, nën hashtag-un “Let us Talk” disa gra gazetare, grupe të të drejtave të njeriut dhe shumë gra në Twitter kanë thirrur ekstremizmin mbizotërues në Iran kundër shënjestrimin dhe vrasjen për nder të grave. Aktivistët po bëjnë thirrje për detyrimin me forcë të hixhabeve, diskriminimin ndaj grave dhe mizoritë e mbështetura nga politikat e dhunshme islamike.

Burimi: opindia.com