Monday, December 4, 2023

editor

Ahmeti – Troccaz: Pa ndryshimet kushtetuese, rruga europiane është e bllokuar

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Ali Ahmeti takoi të dërguarin special francez për Ballkanin Perendimor, ambasadorin René Troccaz të shoqëruar nga ambasadori...

Google paralajmëron fshirjen e miliona llogarive të përdoruesve në javët në vijim

Ndoshta është koha për të kontrolluar se çfarë llogarish të vjetra keni në rrjetin Google si detyra universiteti, mesazhe apo email-e që nuk keni...

Po rritet frika nga shpërthimi i vullkanit në Islandë, tymi po del nga toka (VIDEO)

Shqetësimet për një shpërthim të mundshëm vullkanik në Islandë u shtuan në orët e para të mëngjesit kur një tërmet me magnitudë 4.8 ballësh...

Osmani për dialogun me Serbinë: Përmbyllja me njohje të ndërsjellë e vetmja rrugë që sjellë paqe afatgjate

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani dhe homologu i saj portugez, Marcelo Rebelo de Sousa, diskutuan për zhvillimet e fundit politike dhe të sigurisë në...

Nga e premtja më ftohtë me reshje shiu dhe bore

Nga dita e nesërme do të ketë stabilizim të përkohshëm të motit. Të premten do të fryjë erë e përforcuar nga drejtimi jugor, ndërsa...

Shaqiri: Kemi bërë hap të rëndësishëm në arsimimin e gjuhëve të komuniteteve me pakicë, çdo nxënës ka të drejtë të arrijë potencialin e tij...

Në periudhën e kaluar, si vend, kemi bërë përparim të dukshëm në pjesën e përdorimit të gjuhëve të komuniteteve me pakicë në arsim. Kështu...

Grubi: Kemi marrëdhënie të shkëlqyera me ASH-në! Ligji për aminsti ishte politikë e duhur

Shefi i kabinetit të kryetarit të BDI-së, Artan Grubi thotë se kanë marrëdhënie të shkëlqyera me Aleancën për Shqiptarët, si partner të koalicionit, shkruan...

Maqedonia e Veriut nikoqir i eventit të Bordit Drejtues të COST, programi evropian për bashkëpunim në fushën e shkencës dhe teknologjisë

Në organizim të Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës, sot në Shkup mbahet eventi i Bordit Drejtues (Komiteti i Zyrtarëve të Lartë) të COST- programit...

Miratimi i ndryshimeve kushtetuese është e vetmja detyrë shtëpie që na ndan nga integrimi i përshpejtuar europian

Sot, për vizitë zyrtare në vendin tonë ka qëndruar Ministrja e Punëve të Jashtme e Rumanisë, Luminita Odobescu, me ftesë të Ministrit të Punëve...

Hoxhaj: E pakuptueshme dhe anti-demokratike që drafti i Asociacionit mbahet fshehur nga publiku

Deputeti i PDK-së, Enver Hoxhaj, ka thënë se është e pakuptueshme dhe anti-demokratike që drafti i Asociacionit, të cilin e ka pranuar kryeministri Albin...

Franca lëshon urdhër arrest për Bashar al-Assadin e Sirisë

Franca ka lëshuar një urdhër arresti ndërkombëtar për presidentin sirian Bashar al-Assad, i akuzuar për bashkëpunim në krimet kundër njerëzimit në sulmet kimike në...

Grubi: E drejta e arsimit në gjuhën amtare është e drejtë kushtetuese dhe është i papranueshëm cënimi i saj

Shkup, 15 nëntor – Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi bashkë me Shefin...

Në Hagë vazhdon seanca gjyqësore ndaj Thaçit dhe të tjerëve

Procesi gjyqësor ndaj Hashim Thaçit, Jakup Krasniqit, Kadri Veselit dhe Rexhep Selimit do të vazhdojë edhe sot në Dhomat e Specializuara të Kosovës në...

Mbi 100 ushtarë izraelitë kanë hyrë në hapësirat e një spitali në Gaza, Bideni flet me Netanyahun

Gjashtë tanke dhe mbi 100 ushtarë izraelit raportohet të kenë hyrë në hapësirat e spitalit Al-Shifa në Gaza. Siç shkruan BBC, dëshmitarë okularë kanë thënë...

- A word from our sponsors -

spot_img

Follow us