Home Bota AXHENDA NDËRKOMBËTARE 21/02/2022

AXHENDA NDËRKOMBËTARE 21/02/2022

AUSTRALI – Rihapja e kufijve për turistët e vaksinuar kundër Covid-19.

PEKIN (Kinë) – 50-vjetori i takimit Richard Nixon-Mao Ce Dun.

HAGË (Holandë) – Çështja e gjenocidit kundër rohingyasve para Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë.

MOSKË (Rusi) – Ministri i Jashtëm Lavrov takohet me homologun e tij sirian al-Mekdad.

FRANCE – Fillon reduktimi i protokollit shëndetësor në shkolla.

LENDAVË (Slloveni) – Kryeministri Janez Jansa pret Viktor Orban në një qytet me një pakicë të madhe etnike hungareze.

BRUKSEL (Belgjikë) – Takim i ministrave të Bujqësisë së BE-së.

BRUKSEL (Belgjikë) – Takim i ministrave të Jashtëm të BE-së që do të takohen me homologun e tyre ukrainas Dmytro Kuleba.

BRUKSEL (Belgjikë) – Takimi i komitetit të përbashkët BE-BM me komisionerin Maros Sefcovic dhe britaniken Liz Truss.

LE BOURGET (Francë) – Takim jozyrtar i ministrave të Transportit të BE-së.

LONDËR – Njoftimi i pritshëm nga qeveria britanike për planin e saj për të “jetuar” me Covid-19.

POKROV (Rusi) – Seancë e re në gjyqin e opozitarit të burgosur Navalny.

BRUKSEL (Belgjikë) – Raporti i Caritas-it mbi varfërinë në Evropë.

MADRID (Spanjë) – Konferencë për shtyp e kryeministrit Sanchez dhe homologes së tij daneze Mette Frederiksen.

MOSKË (Rusi) – Ministri i Jashtëm Lavrov merr pjesë në forumin Valdai.

NJU JORK – Rrjeti social Truth Social, i nisur nga ish-presidenti Trump, është aktiv në internet.

DAKAR (Senegal) – Vizitë e presidentit turk Recep Tayyip Erdogan./ a.jor.