Home Bota Çfarë është duke ndodhur në botë

Çfarë është duke ndodhur në botë

Tërheqja e markave ikonike perëndimore nga Rusia po merr vrull. Së fundmi, Starbucks, Coca-Cola, Pepsi dhe McDonald’s ndaluan shitjet në Rusi.

PepsiCo tha se po pezullonte të gjitha reklamat në Rusi dhe do të ndalonte shitjen e pijeve, pas një njoftimi të ngjashëm nga rivali Coca-Cola. McDonald’s tha më herët se do të pezullojë përkohësisht veprimet në 850 vendndodhjet e tij.

Starbucks, gjithashtu, tha se ka pezulluar të gjitha aktivitetet e biznesit në Rusi, duke përfshirë dërgimin e produkteve dhe kafeneve të drejtuara nga një i licencuar.

Rusia nuk po arrin dot në veri të Kievit, thotë Ministria e Mbrojtjes

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Forcat ruse nuk kanë arritur të përparojnë në veri të Kievit dhe forcat ukrainase duket se po arrijnë të rrëzojnë aeroplanët e armikut, sipas përditësimit më të fundit të Ministrisë së Mbrojtjes në Britaninë e Madhe.

Rusia po zgjidh problemet logjistike dhe mund të sulmojë Kievin brenda disa ditësh

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Sulmi çuditërisht kaotik i Rusisë në Kiev është shoqëruar me mijëra trupa dhe qindra automjete të bllokuara në veri-perëndim për disa ditë – por disa analistë ushtarakë besojnë se Moska gradualisht po i kapërcen problemet logjistike dhe mund të jetë në gjendje të kryejë një sulm në kryeqytet brenda disa ditëve.

Instituti për Studimin e Luftës, një institut me bazë në Washington, arriti në përfundimin të hënën në mbrëmje se forcat ruse tani “po përqendroheshin në periferinë lindore, veriperëndimore dhe perëndimore të Kievit” në përgatitje për një “sulm ndaj kryeqytetit në 24-96 orët e ardhshme”.

Për herë të parë në një shekull, New York Times nuk ka gazetar në terren në Rusi

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

New York Times nuk do të ketë gazetarë në terren në Rusi për herë të parë në një shekull pasi autoritetet ruse e kanë bërë të pamundur raportimin nga vendi kur kohët e fundit krimininalizuan përshkrimin e pushtimit rus ndaj Ukrainës si “luftë”.

Ata që e përshkruajnë si luftë përballen me deri në 15 vjet burg. Si rezultat, mediat e pavarura ruse janë detyruar të mbyllen, ndërsa organizatat globale të lajmeve kanë tërhequr ekipet për shkak të rrezikut të arrestimit.

“Ne kemi pasur gazetarë atje vazhdimisht që nga viti 1921, me një ose dy ndërprerje të shkurtra për shkak të vizave. As Stalini, as Lufta e Ftohtë, asgjë nuk na dëboi,” tha drejtori i NYT në Moskë, Neil MacFarquhar.

Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike thotë se ka humbur kontaktin me sistemet e të dhënave bërthamore të Çernobilit.

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Drejtori i përgjithshëm i agjencisë, Mariano Grossi, ngriti shqetësime për mirëqenien e 210 njerëzve të personelit teknik dhe rojeve në uzinë kur forcat ruse morën kontrollin dy javë më parë.

Agjencia mund të ndërhynte në uzinë vetëm me email dhe stafi nuk ishte ndërruar, gjë që është “vendimtare për sigurinë bërthamore”. Për momentin është bllokuar transmetimi i të dhënave nga sistemet e monitorimit të masave mbrojtëse.

Të huajve që shkojnë në Ukrainë për të luftuar do t’u jepet nënshtetësia

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Të huajt që shkojnë në Ukrainë për të luftuar kundër pushtimit rus do të marrin nënshtetësinë ukrainase, sipas komenteve nga zëvendësministri i parë i brendshëm Yevhen Yenin. Mijëra njerëz besohet se kanë udhëtuar për të luftuar në Ukrainë.

Covid mund të zvogëlojë trurin dhe të dëmtojë indet e tij, zbulon hulumtimi

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Studimi i parë i madh që krahason skanimet e trurit të njerëzve para dhe pasi të infektohen me Covid, ka zbuluar tkurrje dhe dëmtim të indeve në rajonet e lidhura me nuhatjen dhe aftësitë mendore, muaj pasi njerëzit rezultuan pozitivë.

Efektet ishin më të theksuara te njerëzit e moshuar dhe ata të shtruar në spital nga sëmundja, por ende të dukshme te të tjerët, infeksionet e të cilëve ishin të lehta ose asimptomatike, sugjeroi hulumtimi, i cili u botua në revistën Nature.