Home Bota Çfarë po ndodh në botë

Çfarë po ndodh në botë

“Ndaloni këtë masakër”: Papa dënon pushtimin e Ukrainës

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Papa Françesku ka dënuar pushtimin e Ukrainës, duke thënë se “agresioni i armatosur i papranueshëm” duhet të ndalet. Duke folur me mijëra njerëz në sheshin e Shën Pjetrit, Papa tha gjithashtu se vrasja e fëmijëve dhe civilëve të paarmatosur ishte “barbare” dhe nuk kishte “asnjë arsye të vlefshme strategjike”.

Ai e quajti Mariupolin e rrethuar një “qytet martir” dhe përsëri bëri thirrje për “korridore vërtet të sigurta humanitare” për t’i lejuar banorët të largohen. “Në emër të Zotit, ju kërkoj: ndaloni këtë masakër,” tha Papa, duke shtuar se qytetet ukrainase rrezikojnë “të kthehen në varreza”.

Bisedimet mes Rusisë dhe Ukrainës do të rifillojnë

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Përpjekjet diplomatike për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë janë rritur. Duket se negociatorët ukrainas dhe rusë janë të vendosur për të rifilluar bisedimet, pasi Rusia sulmoi një bazë pranë kufirit polak dhe luftimet u ndezën në të gjithë vendin.

Shpresat për përparim diplomatik u rritën pasi Rusia dhe Ukraina dhanë vlerësime pozitive pas negociatave të fundjavës. “Rusia tashmë ka filluar të flasë në mënyrë konstruktive,” tha negociatori ukrainas Mykhailo Podolyak në një video në internet. “Unë mendoj se ne do të arrijmë disa rezultate brenda disa ditësh.”

Një delegat rus në bisedimet, Leonid Slutsky, u citua nga agjencia e lajmeve RIA të ketë thënë se ata kishin bërë përparim të rëndësishëm dhe ishte e mundur që delegacionet të arrinin së shpejti projekt-marrëveshjet.

Rritet frika për krizën e re: Refugjatët në Bjellorusi futen në Ukrainë

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Dhjetra azilkërkues të ngecur për muaj të tërë në një konvikt të improvizuar në Bruzgi, një fshat në Bjellorusi më pak se një milje nga kufiri polak, u urdhëruan nga një grup ushtarësh bjellorusë më 5 mars të largoheshin nga ndërtesa nën kërcënimin e armëve dhe iu dhanë dy mundësi: kalim kufiri me Poloninë, ku rojet i kanë rrahur, ose duke hyrë në Ukrainë, tha njëri prej tyre.

BE-ja vjeshtën e kaluar akuzoi liderin e Bjellorusisë, Alexander Lukashenko, për provokim të qëllimshëm të një krize refugjatësh në kufirin lindor duke organizuar lëvizjen e njerëzve nga Lindja e Mesme në Minsk dhe duke u premtuar atyre një kalim të sigurt drejt BE-së.

Masa u pa si hakmarrje për sanksionet që Brukseli vendosi ndaj regjimit të tij pas goditjes ndaj shoqërisë civile dhe kundërshtarëve politikë.

Kisha Ortodokse Ruse në Amsterdam njofton ndarjen nga Moska

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Një kishë ortodokse ruse në Amsterdam ka njoftuar se do të ndalojë lidhjet me patrikanën e Moskës (sistem i drejtimit të kishës ortodokse me një patrik në krye), rasti i parë ky që një kishë me bazë perëndimore ndërpret lidhjet me Moskën pas pushtimit të Ukrainës.

Kreu i kishës ortodokse ruse, Patriku Kirill, një aleat i besuar i Vladimir Putinit, ka refuzuar të dënojë vendimin e Kremlinit për të pushtuar fqinjin e tij, duke iu referuar kundërshtarëve të Rusisë në Ukrainë si “forca të liga”.

SHBA do të përpiqet të bindë Kinën që të mos furnizojë me armë Rusinë

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Shtetet e Bashkuara do të përpiqen të bindin Kinën që të mos furnizojë me armë Rusisë në një takim të nivelit të lartë në Romë, të cilin Shtëpia e Bardhë e sheh si jashtëzakonisht të rëndësishëm jo vetëm për luftën në Ukrainë, por edhe për të ardhmen e balancës globale përsa i përket fuqisë së secilit shtet.