Home Botë Dita e 14-të e luftës: Kjo është situata në Ukrainë

Dita e 14-të e luftës: Kjo është situata në Ukrainë

· Pentagoni ka hedhur poshtë planin e Polonisë për t’i dorëzuar SHBA-së avionët e saj luftarakë MiG-29, për t’ia dhuruar ato Ukrainës. Ministri i Jashtëm polak, Zbigniew Rau, tha se qeveria e tij ishte “gati të vendosë – menjëherë dhe pa pagesë – të gjithë avionët MiG-29 në bazën ajrore Ramstein dhe t’i vendosë ato në dispozicion të qeverisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës”. Megjithatë, Pentagoni e hodhi poshtë propozimin, duke thënë se ai nuk ishte “i qëndrueshëm”. Departamenti i Mbrojtjes i SHBA-së tha se perspektiva e nisjes së avionëve nga një bazë në Gjermani për të fluturuar ngre shqetësime serioze për të gjithë aleancën e NATO-s.

· Rusia tha më herët se po hapte korridore humanitare nga Kievi, Chernihiv, Sumy, Kharkiv dhe Mariupol në mënyrë që civilët të mund të evakuoheshin. Disa banorë të Sumy, duke përfshirë studentë nigerianë dhe indianë, janë larguar tani nga qyteti me autobusë. Dy milionë njerëz janë larguar nga Ukraina që nga fillimi i luftës, njoftoi agjencia e OKB-së për refugjatët.

· Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe thuhet se refuzuan të organizojnë telefonata me Joe Biden në javët e fundit pasi SHBA kërkon të rrisë furnizimin me naftë ndërkohë që ndaloi zyrtarisht importet e naftës ruse të martën, duke i shtyrë çmimet e naftës në 130 dollarë për fuçi, niveli më i lartë në 14 vjet.

· Qeveria e Ukrainës akuzoi Rusinë se ka thyer marrëveshjen e armëpushimit, duke bombarduar një rrugë që synonte të lejonte civilët të largoheshin nga qyteti i rrethuar i Mariupolit. Banorët e qytetit jo vetëm që vuajnë nga bombardimet ruse, por nuk kanë ngrohje, ujë, sisteme sanitare apo telefona.

· Joe Biden njoftoi se Shtetet e Bashkuara do të ndalojnë importet e naftës ruse “për t’i shkaktuar dhimbje të mëtejshme Vladimir Putinit”. Bashkimi Europian nuk i është bashkuar këtij bllokimi, por Komisioni Europian tha se ishte e mundur të reduktohej përdorimi i karburanteve fosile me dy të tretat këtë vit. Qeveria britanike premtoi të heqë gradualisht importin e naftës ruse deri në fund të vitit.

· Shell, Coca-Cola, Starbucks, Pepsi, Estee Lauder dhe McDonald’s janë kompanitë e fundit perëndimore që tërhiqen nga Rusia.

· Organizata Botërore e Shëndetësisë tha se sulmet ndaj spitaleve, ambulancave dhe objekteve të tjera të kujdesit shëndetësor ukrainas ishin rritur “me shpejtësi” ditët e fundit dhe furnizimet jetike mjekësore po mbarojnë. Ndër furnizimet që po mbarojnë janë oksigjeni, insulina, furnizimet kirurgjikale dhe produktet e gjakut.

· Komisioni Europian ka përgatitur një paketë të re sanksionesh kundër Rusisë dhe Bjellorusisë që do të godasë oligarkë dhe politikanë të tjerë rusë, si dhe tre banka bjelloruse, raportoi Reuters. Burimet i thanë agjencisë së lajmeve se sanksionet do të ndalonin tre banka bjelloruse nga sistemi bankar Swift dhe do të shtonin më shumë oligarkë dhe politikanë rusë në listën e zezë të BE-së.

· Ministria e Punëve të Jashtme të Ukrainës tha se 12,000 personel rus janë vrarë. Ata thanë se deri më tani forcat ruse kishin humbur 48 avionë, 80 helikopterë, 303 tanke, 1036 automjete të armatosura, 120 artileri dhe 27 sisteme luftarake kundërajrore. Kreu i CIA-s u tha ligjvënësve amerikanë të martën se besonte se midis 2,000-4,000 ushtarë rusë ishin vrarë.