Home Maqedoni Dita e 16-të e luftës: Si është situata në Ukrainë

Dita e 16-të e luftës: Si është situata në Ukrainë

· Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy tha se Rusia ishte një “shtet terrorist” në fjalimin e tij të fundit. “Bota duhet ta dijë. Bota duhet ta pranojë këtë,” tha ai dhe akuzoi gjithashtu forcat ruse për sulmin e një autokolone me ndihma humanitare për qytetin e rrethuar të Mariupolit.

·Zelenskyy tha se askush nuk ishte evakuuar nga Mariupol të enjten, por pothuajse 40,000 njerëz ishin larguar të enjten nga pesë qytete të tjera.

· Ministria Mbrojtjes e Rusisë tha se do të hapë korridoret humanitare të premten për evakuimin e civilëve nga Kievi, Kharkiv, Sumy, Chernihiv dhe Mariupol. Ajo gjithashtu akuzoi Ukrainën për përdorimin e personelit të shërbimit të sigurisë për të drejtuar kamionë me ndihma dhe për të spiunuar pozicionet ushtarake ruse.

· Presidenti i SHBA-së Joe Biden do të njoftojë një tjetër rritje të presionit ekonomik të premten.

· Një raport i publikuar së fundmi nga Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar thotë se forcat ruse “po angazhojnë një numër të shtuar të forcave të tyre për të rrethuar qytetet kryesore” për shkak të rezistencës së fortë të Ukrainës.

· Sirenat ajrore u dëgjuan në Lviv në orët e para të së premtes. Shpërthime u raportuan gjithashtu në Lutsk në Ukrainën veriperëndimore, pranë kufirit polak, si dhe në Dnipro, një bastion i madh në Ukrainën qendrore-lindore. Tre sulme ajrore në Dnipro vranë të paktën një person.

· Bisedimet e nivelit të lartë midis Rusisë dhe Ukrainës – të parat e këtij lloji që kur Moska pushtoi Ukrainën dy javë më parë – përfunduan pa një armëpushim. Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba, tha se nuk kishte pasur përparim drejt arritjes së një armëpushimi me homologun e tij rus, Sergei Lavrov.

· Qindra mijëra njerëz në Mariupol po përballen me një situatë humanitare “gjithnjë e më të rëndë dhe të dëshpëruar”, ka thënë Kryqi i Kuq Ndërkombëtar. Një udhëheqës delegacioni tha se njerëzit në Mariupol kishin “filluar të sulmonin njëri-tjetrin për ushqim” dhe shumë njerëz raportojnë se nuk kishin ushqim për fëmijët e tyre.

· Ish-kancelari i Gjermanisë Gerhard Schröder thuhet se është takuar me presidentin rus, Vladimir Putin, në Moskë për bisedime mbi përfundimin e luftës në Ukrainë.

· Pronari i klubit të futbollit Chelsea, Roman Abramovich, është ndër shtatë oligarkët më të pasur dhe më me ndikim të Rusisë që janë goditur me sanksione nga Britania e Madhe, në një përpjekje për të ndëshkuar më tej aleatët e Vladimir Putin.