Home Sport Drita njofton se ndeshja ndaj Gjilanit luhet pa tifozë

Drita njofton se ndeshja ndaj Gjilanit luhet pa tifozë


Drita me një komunikatë për media ka njoftuat opinionin se përballja ndaj Gjilanit do të luhet pa praninë e tifozëve.

Derbi gjilanas i vlefshëm për javën e 7-të, do të luhet pa praninë e tifozëve për shkak të sigurisë, gjë që nuk i ka pëlqyer Dritës, ky vendim i policisë.

“Njoftojmë të gjithë sportdashësit, veçanërisht tifozët tanë “Intelektualët” se me vendim të prerë nga Stacion Policor në Gjilan jemi urdhëruar që ndeshja derbi FC Drita – SC Gjilani të zhvillohet pa asnjë pjesëmarrës në tribuna”.

“Klubi ynë ka bërë përpjekje që ndeshja të zhvillohet të paktën me prezencë të fëmijëve të shkollës sonë të futbollit, sepse kemi konsideruar që ata nuk përbëjnë rrezik për ndonjë incident dhe pjesëmarrja e tyre vetëm sa do t’ia shtonte bukurinë derbit”.

“Por, kërkesa jonë nuk është aprovuar me arsyetimin e policisë se për shkak të infrastrukturës jo të përshtatshme dhe sigurisë në stadiumin ndihmës ndeshja duhet të zhvillohet pa tifozë. Policia kërkoi mirëkuptimin e qytetarëve, ndërsa ne si klub shprehim keqardhje për mungesën e tifozëve dhe kërkojmë poashtu mirëkuptimin tuaj”.

“FC Drita do ta ketë parasysh se nëse në derbin e radhës nuk merret ndonjë iniciativë për t’i rikthyer tifozët në stadium, klubi ynë do ta konsiderojë seriozisht ndërrimin e stadiumit vetëm e vetëm që tifozët të jenë pranë klubit tonë”, thuhet në njoftimin e klubit.

Ndeshja Drita – Gjilani zhvillohet të mërkurën, nga ora 15:00./Telegrafi/