Home Uncategorized Hallvë me Sherbet dhe Bajame të Pjekura – Receta Me Ëmbëlsi Fantastike

Hallvë me Sherbet dhe Bajame të Pjekura – Receta Me Ëmbëlsi Fantastike

Hallva është një recetë që nuk ka amvisë që nuk di ta përgatisë.

Receta tradicionale është padyshim perfekte, por AgroWeb.org ju tregon një mënyrë tjetër të përgatitjes së hallvës.

Disa sekrete të cilat premtojnë një shije delikate dhe aromë perfekte.

Ndryshe nga hallva klasike që jemi mësuar, kjo recetë përdor gjalpin e shkrirë dhe sherbetin për përgatitjen e saj.

Lexoni për të zbuluar mënyrën e duhur si t’i kombinoni për një rezultat të përkryer sa herë që ta përgatisni.

Përbërësit

1 gotë miell

1 gotë me gjalpë të shkrirë

1 gotë me sheqer

Gjysmë gote ujë

50g bajame të paqëruara

Përgatitja

AgroWeb.org ju këshillon që të vendosni një tigan në zjarr të ulët dhe aty të hidhni miellin.

Me një lugë druri piqeni atë derisa të ketë marrë një ngjyrë të artë të lehtë.

Ky proces mund të dojë rreth 7-8 minuta.

Kalojeni më pas në sitë për të shmangur kështu krijimin e kokrrizave.

Shtoni tek mielli gjalpin e shkrirë, të cilit i keni hequr shkumën e bardhë që krijohet kur ai shkrin.

Përzjejeni mirë e miellin duke e rrahur me telin e kuzhinës derisa të krijoni një pastë të plotë.

Ndërkohë vendosni një tenxhere në zjarr të ngadaltë dhe hidhni aty ujin dhe sheqerin që kërkon receta.

Lëreni të kthejë valë kështu do të formohet një shurup apo sherbet.

AgroWeb.org ju këshillon që ta përzieni mirë dhe ta linin në zjarr derisa të mpikset totalisht.

Duke e ulur zjarrin, shtoni pastën e miellit dhe gjalpit dhe përzjejeni me telin e kuzhinës.

Përzjejeni në zjarr derisa brumi i hallvës të fillojë të formohet dhe të shkëputet nga anët e tenxheres.

Do t’ju duhet rreth 5-6 minuta për përgatitjen e saj.

Më pas kalojeni në një tavë të lyer mirë me gjalpë dhe hapeni si një petë të trashë në sipërfaqen e saj.

Vendosni sipër hallvës bajamet e pjekura në furrë për 7-8 minuta.

Mjafton që ta prisni në katrorë dhe ta shërbeni për të dashurit tuaj./AgroWeb.org