Home Bota Infografik: Përse aeroplanët shmangin Ukrainën lindore

Infografik: Përse aeroplanët shmangin Ukrainën lindore

Linjat ajrore kanë qëndruar larg Ukrainës lindore që nga viti 2014 pasi aeroplani MH17 u rrëzua. Fluturimet mbi Ukrainën po rrallohen ndërsa tensionet me Rusinë intensifikohen.

Transportuesi holandez KLM të shtunën njoftoi se po ndalonte të gjitha fluturimet drejt Ukrainës dhe nuk do të fluturonte nëpër hapësirën ajrore të Ukrainës, ndërsa transportuesi gjerman Lufthansa tha se po monitoron situatën dhe po shqyrton nëse do të pezullojë fluturimet.

Në fund të muajit të kaluar, disa linja ajrore evropiane thanë se do të ndryshonin oraret e tyre për të kufizuar kohën e kaluar në hapësirën ajrore të Ukrainës.

Uashingtoni dhe aleatët e tij po paralajmërojnë se Rusia, e cila ka 100,000 ushtarë të grumbulluar në kufirin me Ukrainën, mund të pushtojë Ukrainën në çdo moment, por Rusia e ka mohuar këtë.

Javët e fundit shumë vende u kanë kërkuar qytetarëve të tyre të largohen nga Ukraina.

INTERACTIVE- Why do planes avoid Ukraine airspace

Rrëzimi i MH17

Shumë linja ajrore në përgjithësi i kanë shmangur fluturimet mbi Ukrainën lindore që nga viti 2014, pasi fluturimi MH17 i Malaysia Airlines, që fluturonte nga Amsterdami në Kuala Lumpur, u rrëzua mbi territorin e kontrolluar nga separatistët më 17 korrik.

Të gjithë 298 personat në bord u vranë, 198 prej të cilëve ishin shtetas holandezë.

Një hetim i Bordit Holandez të Sigurisë zbuloi se Boeing 777 u godit nga një raketë tokë-ajër e prodhuar nga Rusia. Ukraina dhe prokurorët holandezë akuzuan grupet e armatosura të mbështetura nga Rusia që veprojnë në zonë për lëshimin e raketës.

Presidenti Vladimir Putin hodhi poshtë akuzat se Rusia qëndron pas kësaj.

INTERACTIVE- Ukraine Russia downing of flight MH17

Rrugët dhe destinacionet e Kievit
Ukraina si vendi i dytë më i madh në Evropë, ka 20 aeroporte operative, sipas faqes së internetit të gjurmimit të fluturimeve Flight Radar 24.

Aeroporti më i ngarkuar në vend është Aeroporti Ndërkombëtar i Kyiv Boryspil, i cili lidh Ukrainën me rreth 90 destinacione në mbarë botën.

Mykhailo Podolyak i cili është këshilltar i shefit të shtabit të presidentit ukrainas të dielën tha se ai nuk shihte “asnjë pikë” në mbylljen e hapësirës ajrore të Ukrainës.

Gjithashtu të dielën, kryeministri Denys Shmyhal tha se qeveria e Ukrainës ndau 16.6 miliardë hryvnia (592 milion dollarë) për të siguruar vazhdimësinë e fluturimeve përmes hapësirës ajrore të Ukrainës duke ofruar “garanci shtetërore” për operatorët, ndër të tjera.

INTERACTIVE- Kyiv Ukraine Russia flights

 

Nuk ka fluturime midis Ukrainës dhe Rusisë

Në vitin 2014, Rusia aneksoi Gadishullin e Krimesë të Ukrainës dhe hodhi peshën e saj pas një rebelimi separatist në rajonin e Donbasit të vendit.

Një vit më vonë, pas sanksioneve të shumta ndërkombëtare kundër Rusisë, Ukraina njoftoi se po ndalonte avionët rusë nga hapësira e saj ajrore.

Rusia u përgjigj duke mbyllur hapësirën e saj ajrore për linjat ajrore ukrainase.

INTERACTIVE- No flights between Ukraine and Russia