Home Bota Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Biden: Pushtimi i Ukrainës është ende “dukshëm i mundshëm” pavarësisht pretendimeve ruse

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Joe Biden ka pohuar se 150,000 trupa ruse mbeten në një “pozicion kërcënues” rreth Ukrainës, pavarësisht pretendimeve ruse për një tërheqje dhe paralajmëroi se një pushtim “mbetet dukshëm i mundshëm”, pasi Ukraina filloi të shënonte atë që presidenti i saj e quajti “ditë uniteti”.

Në një fjalim televiziv nga Shtëpia e Bardhë të martën pasdite, Biden kërkoi bisedime dhe paralajmëroi për pasoja të rënda nëse Rusia kryen një sulm për të cilin inteligjenca amerikane thuhet se ka vlerësuar se mund të ndodhë që të mërkurën.

Vaksinimi zvogëlon mundësinë për t’u prekur nga Covid i gjatë, zbulojnë studimet

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Vaksinimi kundër Covid zvogëlon rrezikun e zhvillimit të Covidit të gjatë (simptoma që vazhdojnë për muaj ose javë pasi ka kaluar infektimi), ndërsa të sëmurët aktualë mund të përjetojnë një përmirësim të simptomave pas vaksinimit, sugjeron një përmbledhje gjithëpërfshirëse nga Agjencia e Sigurisë Shëndetësore në Mbretërinë e Bashkuar.

Një person i tretë me sa duket u shërua nga HIV duke përdorur transplantin e qelizave staminale

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Shkencëtarët duket se kanë shëruar një person të tretë dhe gruan e parë me HIV duke përdorur një metodë të re të transplantimit të qelizave staminale, thanë të martën studiuesit amerikanë në Denver, Colorado.

Pacientja u trajtua duke përdorur një metodë të re që përfshin gjakun e kordonit të kërthizës, sipas New York Times.

Protestat në Kanada: Sauna, prerje flokësh dhe vakte të ngrohta

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Një ditë pasi kryeministri i Kanadasë njoftoi një përshkallëzim dramatik në luftën e qeverisë kundër bllokadave në të gjithë vendin, protestuesit kundër rregullave të Covid po planifikonin prerje flokësh dhe po trajtoheshin me masazhe, me sa duket të patrazuar nga ndërhyrja e policisë.

Kampi ofron ushqime, strehim, rroba të ngrohta dhe tualete për protestuesit. Gjithashtu ka shërbime berberi dhe dy sauna. Niveli i lartë i organizimit tregon se protestuesit kanë në plan të qëndrojnë gjatë në kryeqytet.

Burimi: New York Times, Guardian