Home Sport Lewandowski drejt Real Madrid, nisin negociatat, Bayern mund ta shesë në verë

Lewandowski drejt Real Madrid, nisin negociatat, Bayern mund ta shesë në verë

Robert Lewandowski është emri që del në skenë për sulmin e Real Madridit. Ky lajm i bujshëm merkatoje vjen nga Spanja. Sipas gazetës “AS”, duke pasur parasysh vështirësitë e mbërritjes te Haaland gjatë verës, ideja për t’u kthyer te polaku i Bayern Munich është rikthyer në tavolinë.

Sulmuesi do të dëshironte ta përfundonte karrierën e tij te “Los Blancos”, prandaj ka udhëzuar përfaqësuesit e tij për të gjetur një marrëveshje me gjigantët e “Santiago Bernabeu”. Nisur nga situata, Bayern Munich do të gjendet në një pozicion të dobët në fund të sezonit.

Me skadimin e kontratës në qershor 2023, në fakt, klubi bavarez do të detyrohet të largojë një prej sulmuesve më të mirë në qarkullim për rreth 30-40 milionë euro. Sigurisht që nuk do të ishte vlera reale e lojtarit, por rreziku do të ishte humbja e tij falas verën e ardhshme.

Nga ana tjetër, paga e polakut nuk do të ishte problem për Real Madridin. Politika e borxhit zero të Bayernit është shumë strikte dhe Lewandowski është lojtari me pagën më të lartë në skuadrën bavareze, me 12 milionë neto në sezon.

Te Real Madridi ka lojtarë si Bale dhe Hazard, që e kalojnë shumë këtë shifër, dhe të tjerë si Benzema, Alaba apo Modric që marrin kësi shumash.