Home Sport Lojërat Olimpike Dimërore: Ceremonia e mbylljes shënoi fundin e “Pekini 2022” –...

Lojërat Olimpike Dimërore: Ceremonia e mbylljes shënoi fundin e “Pekini 2022” – Kosova me arritje historike


Lojërat Olimpike Dimërore të Pekinit përfunduan të dielën në një ceremoni fantastike.

Pothuajse 3,000 sportistë garuan në 109 gara dhe 15 disiplina gjatë dy javëve të fundit.

Presidenti i Komitetit Olimpik Ndërkombëtar, Thomas Bach u bëri thirrje politikanëve në mbarë botën që të frymëzohen nga shembulli i solidaritetit dhe paqes i garuesëve.

Foto: BBC

“Kjo fuqi bashkuese e Lojërave Olimpike është më e fortë se forcat që duan të na ndajnë”, deklaroi ai.

Bach bëri të ditur se sportistët “i kishin dhënë paqes një shans”, me komentet e tij që erdhën në mes të tensioneve në rritje midis Rusisë dhe Ukrainës.

“Secili prej jush u përpoq të arrinte më të mirën personale. Ne ishim thellësisht të prekur se si dëshironit dhe brohorisnit që edhe konkurrentët tuaj të arrinin më të mirën e tyre”, potencoi ai.

“Ju jo vetëm që e respektuat njëri-tjetrin: ju përqafuat njëri-tjetrin, edhe nëse vendet tuaja ndahen nga konflikti”.

Bach gjithashtu inkurajoi vendet që të vazhdojnë vaksinimin kundër COVID-19, duke thënë: “Nëse duam ta kapërcejmë përfundimisht këtë pandemi, duhet të jemi më të shpejtë”.

“Duhet të synojmë më lart, duhet të jemi më të fortë, duhet të qëndrojmë së bashku. Vaksinimi do të thotë të kujdesemi për njëri-tjetrin”.

“Në këtë frymë olimpike të solidaritetit, ne i bëjmë thirrje komunitetit ndërkombëtar: t’u japë akses të barabartë vaksinave për të gjithë në mbarë botën”.

Flaka olimpike u shua, me Lojërat e radhës që do të zhvillohen në Milano-Cortina të Italisë në vitin 2026. Lojërat Paraolimpike Dimërore fillojnë në Pekin më 4 mars.

Nga Kosova në këto Lojëra Olimpike Dimërore garuan Albin Tahiri dhe Kiana Kryeziu, me këtë të fundit që u bë skiatorja e parë femër nga vendi ynë që merr pjesë në një ngjarje kaq të madhe.

Albin Tahiri ka arritur të marrë rezultatin më të mirë personal, por edhe të Kosovës në një garë në Lojërat Olimpike Dimërore “Pekini 2022”.

Tahiri ka zënë vendin e 15-të në garën e dytë nga 27 garues në disiplinën e kombinimit alpin, që përbëhet nga lëshimi dhe sllallomi.

Në garën e parë, atë të lëshimit, 32-vjeçari kosovar ishte i 22-ti.

Kryeziu është bërë vajza e parë nga Kosova që përfaqësoi vendin tonë në Lojërat Olimpike Dimërore.

Skitarja 17-vjeçare debutoi sot (e hënë) në disiplinën e sllallomit të madh në LOD Pekini 2022.

Ajo zuri vendin e 49-të nga 82 garuese në total. Koha e saj pas dy lëshimeve ishte 2 minuta e 42.19 sekonda.

Lojërat e Pekinit u përfshinë nga polemika rreth patinatores ruse Kamila Valieva dhe testit të dështuar të drogës të adoleshentes.

Testi pozitiv doli në dritë pasi Komiteti Olimpik Rus fitoi medaljen e artë në patinazhin artistik në ekip, me 15-vjeçaren duke u bërë gruaja e parë që bën një kërcim katërfish në një Lojë Olimpike.

Megjithatë, ceremonia e medaljes u vonua, pasi doli në dritë se Valieva kishte rezultuar pozitive për një ilaç të ndaluar që përdoret për të parandaluar sulmet e anginës.

Pas një sërë apelimesh dhe ri-apelimesh, Valieva u lejua të garonte në garat e mbetura individuale, por kjo ka çuar në pyetje në lidhje me ekipin e saj të trajnerëve dhe drejtësinë e sportistëve që garojnë në ngjarjet olimpike.

Asnjë nga atletët e podiumit nga evenimenti nuk ka marrë medaljet e tyre, me IOC duke kërkuar nga Agjencia Botërore Anti-Doping (Wada) të hetojë rezultatin pozitiv.

“Çdo sportist dëshiron një fushë loje të ndershme dhe ne gjithashtu duam të mbrojmë shëndetin dhe shëndetin mendor të atletëve”, deklaroi kampionia dy herë olimpike, Lizzy Yarnold në TV BBC.

“Gjëja më e madhe që kam mësuar është të kujtoj se sportistët janë njerëz. Ne duhet të mbrojmë sportistët tanë të rinj”.

Ka pasur momente ndriçimi. Norvegjia do të largohet nga Pekini me 16 medalje të arta, që shënon rekord dhe 37 në total, pasi dominoi në borë.

18-vjeçarja kineze Eileen Gu u bë një nga yjet e Lojërave me garimin në ajër të madh dhe gjysmë shtizë, ndërsa snowboarderi Shaun White mbylli karrierën e tij.

Surpriza më e madhe sportive ishte Mikaela Shiffrin e Amerikës, një favorite para-olimpike. Ajo u rrëzua nga tre nga ngjarjet e saj më të mira dhe nuk arriti të rrëmbejë një medalje në të tjerat.

Ndërsa Lojërat kanë qenë një sukses për Kinën, e cila siguroi sasinë më të mirë të medaljeve të Lojërave Olimpike Dimërore.

Ky është totali më i ulët i medaljeve të Britanisë së Madhe që nga viti 2010, ku ata fituan një të artë të vetme në garimin e femrave.

Snowboardistja Charlotte Bankes, medalistja e bronztë në vitin 2018, Laura Deas dhe skiatori alpin Dave Ryding ishin ndër shpresat për medalje, por luftuan për ritëm dhe formë në Pekin.

Medalja e parë e Britanisë erdhi të shtunën në garimin për meshkuj, përpara se garimi në patinazh i Eve Muirhead të siguronte medaljen e artë në ditën e fundit. /Telegrafi/