Home Sport Mes lotëve, Shaun White pensionohet nga Snowboardi

Mes lotëve, Shaun White pensionohet nga Snowboardi


Snowboardisti Shaun White u pensionua nga sporti profesionist, duke deklaruar se ka qenë dashuria e jetës së tij.

Amerikani 35-vjeçar, ishte dukshëm emocional teksa u përkul me një përfundim në vendin e katërt në gjysmëpipe për meshkuj – që u fitua nga talenti japonez Ayumu Hirano.

Pasi konkurroi në paraqitjen e tij të pestë olimpike, White qau me lot gëzimi ndërsa dha lamtumirën e tij.

Kur përfundoi garimin e tij të fundit, kampioni olimpik i trefishtë i Kalifornisë mori një ovacion nga publiku në Genting Snow Park.

Ai do të kthehet në shtëpi në SHBA për të kaluar më shumë kohë me gruan e tij, aktoren e Vampire Diaries, Nina Dobrev.

Duke fshirë lotët, White tha: “Mbarova. Unë jam shumë mirënjohës për karrierën time, falënderoj Kinën që na ka mirëpritur”.

“Ishte një udhëtim, jam shumë i lumtur dhe ju falënderoj të gjithëve nga thellësia e zemrës sime. Shumë emocione po më godasin tani, brohoritjet nga turma, disa fjalë të mira nga konkurrentët e mi në fund, jam shumë i lumtur”.

“Snowboarding, faleminderit. Ka qenë dashuria e jetës sime. Mezi pres të shoh se ku shkon ky sport. Do të më bëni të shëmtuar duke qarë këtu, por nuk jam i mërzitur për rezultatin. Jam krenar për garimet që kam bërë”.

“Jam krenar që jam këtu për lamtumirën time të fundit. E ardhmja për mua është kaq emocionuese, ka kaq shumë gjëra që dua të bëj në jetën time”.

White sobs and hugs his coach, JJ Thomas

“Kaq shumë për të bërë, aq shumë për të jetuar, ky është vetëm fillimi për mua”, ka shtuar më tej ai. /Telegrafi/