Home Sport Njihuni me Antony Ressler – njeriun që dëshiron ta blejë Chelsean

Njihuni me Antony Ressler – njeriun që dëshiron ta blejë Chelsean


Pronari i ekipit të NBA-së, Atlanta Hawks, ka dalë si një nga figurat më të fundit për të blerë Chelsean.

Blutë u hodhën në treg nga Roman Abramovich në fillim të këtij muaji dhe një numër kërkuesish raportohet të jenë të interesuar për klubin me vlerë 3 miliardë euro.

Oligarku mori sanksione nga qeveria e Mbretërisë së Bashkuar pas pushtimit rus të Ukrainës dhe mes kësaj, ai e nxori klubin në shitje në një përpjekje për t’i dhënë fund epokës së tij 19-vjeçar.

Dhe një nga pretendentët kryesorë është Antony Ressler, një manjat 61-vjeçar që zotëron Atlanta Hawks.

The Sun raporton se manjati – me një pasuri të konsiderueshme 4.5 miliardë euro – ka pasur bisedime në Memphis me bankën e investimeve Raine Group, e cila po mbikëqyr shitjen.

Një burim i tha mediumit anglez: “Tony është i prirur të shtojë një ekip britanik të futbollit në listën e tij sportive dhe nuk e ka fshehur këtë, por është i përgatitur të bëjë një pazar të vështirë në negociata. Thënë kështu, ka disa lojtarë të tjerë të përfshirë”.

Ressler, i cili bleu skuadrën në vitin 2015, bashkëthemeloi firmën e kapitalit privat Ares Management, por është degëzuar në sport, me 115 milionë euro investim në klubin amerikan të futbollit të David Beckham, Inter Miami – një lëvizje e organizuar edhe përmes Raine Group.

Ai gjithashtu supozohet të jetë një shpenzues i madh kur bëhet fjalë për klubin e tij Atlanta Hawks. Ka qenë i gatshëm të shpenzojë para për t’i parë ata të bëhen një nga më të mirët në NBA.

Po ashtu realizoi rinovimin e State Farm Arena, ndërsa ndërtoi një objekt stërvitës më moderne në botë.

Në të vërtetë historikisht, Atlanta nuk ka qenë një ekip që lojtarët më të mirë do të tentojnë të shkojnë, me pronarët e tyre të mëparshëm që nuk kanë ambicie të përgjithshme për të pasur sukses si ai – por Ressler ka ofruar jetë të re.

Raportohet se raundi i parë i ofertave për Chelsea pritet të jetë në fillim të javës që po vije. /Telegrafi/