Home Bota Pamjet virale: Pse ranë zogjtë nga qielli? Ja çfarë mendojnë ekspertët

Pamjet virale: Pse ranë zogjtë nga qielli? Ja çfarë mendojnë ekspertët

Qindra zogj të zinj me kokë të verdhë janë filmuar duke u dukur sikur bien nga qielli në rrethana misterioze në qytetin meksikan Cuauhtémoc.

Pamjet nga një kamera sigurie tregojnë një tufë zogjsh shtegtarë që shfaqen si tym i zi. Shumica e tyre arrijnë të fluturojnë, por pamjet e mëvonshme treguan disa zogj të ngordhur të shpërndarë në rrugët e qytetit.

Shkaku mbetet i paqartë, por ekspertët thanë se ka shumë të ngjarë që tufa të ketë fluturuar nga lart-poshtë për shkak të kërcënimit të një zogu grabitqar.

Sipas gazetës lokale El Heraldo de Chihuahua, e cila raportoi për herë të parë historinë, një veteriner sugjeroi se shkaku për incidentin mund të lidhej me nivelet e larta të ndotjes, të nxitura nga përdorimi i ngrohësve me djegie druri, agrokimikatet dhe moti i ftohtë në zonë. Një sugjerim tjetër ishte se zogjtë u goditën nga rryma teksa po pushonin në linjat e energjisë elektrike. Në rrjetet sociale pati spekulime se mund të ishte shkaktuar nga teknologjia 5G.

Por Dr. Richard Broughton, një ekolog në Qendrën për Ekologji dhe Hidrologji në Mbretërinë e Bashkuar, tha për Guardian se megjithëse nuk mund të shihte një grabitqar në video, ai ishte 99% i sigurt se ishte shkaktuar nga një zog grabitqar që mund t’i kishte bërë zogjtë e tjerë të shtyheshin drejt tokës. Zogjtë më sipër kanë shtyrë ata më poshtë të cilët janë përplasur më pas me ndërtesa ose në tokë.

“Ju mund të shihni se ata veprojnë si një valë në fillim, sikur po shtyhen nga lart,” tha Broughton. Dr. Alexander Lees, një lektor i vjetër i biologjisë në Universitetin Metropolitan të Manchester-it, ishte dakord.

“Gjithmonë duket se njerëzit i lidhin këto dukuri me ndotësit e mjedisit, por përplasje të tilla janë shumë të zakonshme. Në një tufë të madhe, zogjtë ndjekin lëvizjet e zogut përpara në vend që të interpretojnë në të vërtetë rrethinën e tyre më të gjerë, kështu që nuk është e papritur që ngjarje të tilla të ndodhin herë pas here,” shtoi ai.