Home Sport “Roman Abramovich u arrestua për vjedhjen e ngarkesës së trenit me naftë”...

“Roman Abramovich u arrestua për vjedhjen e ngarkesës së trenit me naftë” – kështu raporton BBC Panorama për skandalin e pronarit të Chelseat


Pronari i Chelseat, Roman Abramovich , u arrestua për vjedhjen e një ngarkese treni me naftë, sipas BBC Panorama.

Oligarku rus ka parë asetet e tij të sekuestruara nga qeveria e Mbretërisë së Bashkuar – përfshirë Klubin e Futbollit Chelsea – ndërsa Boris Johnson orkestron një goditje ndaj biznesmenit të profilit të lartë me lidhje me Vladimir Putin. Duke grumbulluar një vlerë neto prej 11 miliardë euro, Abramovich i fitoi paratë e tij duke fshikulluar asetet e mëparshme shtetërore ruse që ai fitoi në rënien e Bashkimit Sovjetik.

Por, pasuria e tij është e përzier në një re polemikash me BBC Panorama që heton burimin e pasurisë së Abramovich katër vjet më parë. Ndërsa zbuloi një urdhër arresti të mëparshëm, programi zbuloi gjithashtu lidhje të konsiderueshme me korrupsionin, vjedhjen dhe një rrëmbim të dyshuar.

Hetuesit nxorën në pah një dokument sekret prej pesë faqesh që besohet se ishte kontrabanduar nga Rusia. Gazetat raportuan se Abramovich u mbajt në paraburgim nga policia në vitin 1992 me dyshimin për vjedhjen e një ngarkese treni me naftë.

Avokatët informuan BBC-në se akuzat ishin një keqkuptim dhe çështja u ftoh kur një shef policie në Moskë lëshoi ​​një urdhër për arrestimin e tij.

(Foto: De Agostini/Getty Images)

Në një transaksion tjetër të dyshimtë 20 vjet më vonë, Abramovich bleu kompaninë e naftës dhe gazit Slavneft mes akuzave për rrëmbimin e një negociatori rival. Edhe një herë avokatët e Rusisë ndërhynë, duke këmbëngulur se pretendimet e rrëmbyera janë të rreme – megjithëse një burim i pavarur konfirmoi vlefshmërinë e krimit për BBC.

Megjithëse nuk ka asnjë sugjerim që Abramovich ishte në dijeni të rrëmbimit.

Megjithatë, një pretendim për të cilin ai me siguri është i vetëdijshëm është një zgjedhje e manipuluar që e pa atë të depërtonte në biznesin rus të energjisë. Pronari i Chelseat shpenzoi 7.7 milionë euro për të dhënë ryshfet për zyrtarin qeveritar Alexander Korzhakov – një shok i presidentit të atëhershëm Boris Yeltsin – për të blerë objekte shtetërore të naftës për një tarifë të ulur.

Oligarku tjetër Boris Berezovsky thuhet se ka nxitur ankandin e manipuluar me Abramovich. Korzhakov mohoi insinuatën e një ryshfeti, por konfirmoi për BBC se Berezovsky ishte përpjekur të blinte mbështetjen e tij. /Telegrafi/