Home Bota ‘Shkoni pi*dhuni’: Marina ukrainase raporton se ushtarët e ishullit janë gjallë

‘Shkoni pi*dhuni’: Marina ukrainase raporton se ushtarët e ishullit janë gjallë

Marina e Ukrainës ka thënë se 13 rojet kufitare që mbronin ishullin Zmiinyi (i njohur edhe si Snake Island) janë gjallë dhe janë kapur nga forcat ruse.

Burrat fillimisht u raportuan të vdekur javën e kaluar, por autoritetet ukrainase thonë se ata janë “kapur nga pushtuesit rusë”. “Ne jemi shumë të lumtur të mësojmë se vëllezërit tanë janë gjallë dhe mirë,” tha Marina e Ukrainës në faqen zyrtare në Facebook.

Të premten, zyrtarët ukrainas raportuan se të gjitha trupat e vendosur në ishullin Zmiinyi në Detin e Zi ishin vrarë. Ata u dëgjuan duke refuzuar kërkesat ruse për t’u dorëzuar, gjë që  nxiti vëmendjen ndërkombëtare.

Audiot virale treguan se rojeve kufitare iu tha nga forcat e Moskës që “të dorëzonin armët dhe të dorëzoheshin për të shmangur gjakderdhjen dhe viktimat e panevojshme” ose “të bombardoheshin”.

Ushtarët ukrainas u dëgjuan më pas duke folur mes tyre, përpara se t’u përgjigjeshin me “shkoni pi*dhuni”.

Pas raportimeve për vdekjen, presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelenskyy i dha secilit prej rojeve titullin “Hero i Ukrainës”. Zyrtarët kërkojnë lirimin e menjëhershëm të tyre.