Home Bota Situata në Ukrainë në ditën e 27-të të luftës

Situata në Ukrainë në ditën e 27-të të luftës

· Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky kërkoi bisedime të drejtpërdrejta me Vladimir Putin, duke thënë: “Pa këtë takim është e pamundur të kuptohet plotësisht se për çfarë janë gati për të ndalur luftën”. Ai tha gjithashtu se Ukraina nuk do të përulet kurrë ndaj ultimatumeve nga Rusia dhe qytetet e sulmuara drejtpërdrejt, duke përfshirë Kievin, Mariupol dhe Kharkiv nuk do të pranojnë pushtimin rus.

· Akuzat e Rusisë se Kievi ka armë biologjike dhe kimike janë të rreme dhe ilustrojnë se Vladimir Putin po mendon t’i përdorë ato vetë, tha presidenti amerikan Joe Biden. Pentagoni ka akuzuar forcat ruse për kryerjen e krimeve të luftës në Ukrainë, duke thënë se ka “prova të qarta”.

· Ushtria ukrainase pretendoi të martën se forcat ruse kanë rezerva municioni dhe ushqimi që do të zgjasin “jo më shumë se tre ditë”. Ushtria pretendoi gjithashtu se rreth 300 ushtarakë rusë refuzuan të zbatonin urdhrat në rrethin Okhtyrka. Këto pretendime nuk janë verifikuar nga mediat e tjera.

· Josep Borrell, shefi i çështjeve të jashtme të BE-së, ka paralajmëruar plane të reja për të zhvilluar “Kapacitetin e Shpërndarjes së Shpejtë të BE-së” që mund të lejojë BE-në të “shpërndajë me shpejtësi deri në 5000 trupa” për lloje të ndryshme krizash. Ai këmbënguli se nuk do të krijohet një “ushtri europiane”.

· Rusia ka kërcënuar të ndërpresë lidhjet me SHBA-në pasi Joe Biden e quajti Vladimir Putinin një kriminel lufte, duke pretenduar se komentet e tij “i vendosin marrëdhëniet ruso-amerikane në prag të prishjes”.

· Pothuajse 10,000 ushtarë rusë mund të jenë vrarë në luftën në Ukrainë dhe më shumë se 16,000 u plagosën, sipas raporteve të pazbuluara më parë nga ministria e mbrojtjes në Moskë, të zbuluara në një gazetë tabloid pro-Kremlinit, Komsomolskaya Pravda. Gazeta më vonë lëshoi ??një deklaratë duke pretenduar se ishte hakuar.

· Një burrë 96-vjeçar që i mbijetoi një vargu kampesh naziste përqendrimi, përfshirë Buchenwald dhe Bergen-Belsen, u vra nga një shpërthim gjatë sulmeve ruse në Kharkiv.