Home Botë SUEDI/ Kufizimet u hoqën, tani përfundon testimi për Covid19

SUEDI/ Kufizimet u hoqën, tani përfundon testimi për Covid19

Suedia ka ndalur testimin në shkallë të gjerë për COVID-19 edhe tek njerëzit që shfaqin simptoma të një infeksioni, duke i dhënë fund vendeve të çadrave të lëvizshme në shesh të qytetit, qendrave të shtupës me makinë dhe testeve të dorëzuara në shtëpi që u bënë të kudogjendura gjatë pandemisë dhe u dhanë të dhëna thelbësore për gjurmimin e përhapjes së tij.

Lëvizja e vë kombin skandinav në kundërshtim me pjesën më të madhe të Evropës, por disa ekspertë thonë se mund të bëhet normë pasi testimi i kushtueshëm sjell më pak përfitime me variantin omicron lehtësisht të transmetueshëm, por më të butë dhe ndërsa qeveritë fillojnë të konsiderojnë trajtimin e COVID-19 si të tjerët. sëmundjet endemike.

“Ne kemi arritur një pikë ku kostoja dhe rëndësia e testimit nuk janë më të justifikueshme.” Shefi i Agjencisë Suedeze të Shëndetit Publik, Karin Tegmark Wisell i tha transmetimit kombëtar SVT këtë javë.

“Nëse do të kishim testime të gjera të përshtatura për të gjithë ata që kanë COVID-19, kjo do të thoshte gjysmë miliardë korona në javë (rreth 55 milionë dollarë) dhe 2 miliardë në muaj (220 milionë dollarë),” shtoi Tegmark Wisell.

Duke filluar nga e mërkura, vetëm punonjësit e kujdesit shëndetësor dhe të kujdesit për të moshuarit dhe më të rrezikuarit do të kenë të drejtën për testim PCR falas nëse janë simptomatikë, ndërsa pjesës tjetër të popullsisë thjesht do t’i kërkohet të qëndrojë në shtëpi nëse shfaq simptoma që mund të jenë COVID-19.

Testet e antigjenit janë lehtësisht të disponueshme për t’u blerë në supermarkete dhe farmaci, por ato rezultate nuk raportohen tek autoritetet shëndetësore. Ofruesit privatë të kujdesit shëndetësor mund të kryejnë gjithashtu teste dhe të ofrojnë certifikata për udhëtime ndërkombëtare, por kostoja nuk do të rimbursohet nga shteti ose sigurimi shëndetësor.

Normat e larta të vaksinimit në Suedi po krijojnë optimizëm midis zyrtarëve shëndetësorë dhe një studim i fundit i vitit 2020 i publikuar të martën, duke treguar antitrupa të pranishëm në 85% të mostrave.

Dr. Bharat Pankhania, një lektor i lartë klinik në Shkollën Mjekësore të Universitetit të Exeter në Britani, tha se me një përqindje të konsiderueshme njerëzish të vaksinuar, “një popullsi e informuar, e arsimuar dhe e ditur” mund t’i besohet të izolohet nëse shfaqin simptoma pa nevojë. për “testimin me shumicë që nuk do të jetë vlera për para”.

“Suedia po udhëheq rrugën, dhe kombet e tjera në mënyrë të pashmangshme do ta ndjekin,” tha Pankhania. “Ne nuk kemi nevojë për testime të gjera për hir të testimit, por ne duhet të shikojmë megjithatë në mjedise të ndjeshme si spitalet, shtëpitë e të moshuarve dhe vende të tjera të ndjeshme ku ka njerëz shumë të cenueshëm.”

Në vitin 2021, vetëm rajoni i Stokholmit shpenzoi ekuivalentin e më shumë se 320 milionë dollarëve për testet PCR, para që qeveria thotë se mund të shpenzoheshin më mirë diku tjetër.

Për pjesën më të madhe të pandemisë, Suedia u dallua midis kombeve evropiane për përgjigjen e saj relativisht të qetë. Asnjëherë nuk u mbyll ose mbylli biznese, duke u mbështetur kryesisht në përgjegjësinë individuale për të kontrolluar infeksionet. Ndërsa vdekjet nga koronavirusi ishin të larta krahasuar me vendet e tjera nordike, ato ishin më të ulëta se shumë vende të tjera në Evropë që zbatuan bllokime.

Gjithashtu të mërkurën, vendi hoqi që nga mesnata kufijtë e tij se sa njerëz mund të mblidhen në ngjarje ose restorante, nuk mund të kërkohen më certifikata të vaksinave dhe orët e reduktuara të funksionimit janë anuluar për baret dhe restorantet.

Duke shpallur rihapjen javën e kaluar, kryeministrja Magdalena Andersson tha se “pandemia nuk ka mbaruar, por ka hyrë në një fazë krejtësisht të re” dhe ndërsa shkalla e infeksionit është rritur, ajo nuk po rëndon tepër spitalet.

Kjo ndjek atë që ka ndodhur në vendet në të gjithë Evropën kohët e fundit ndërsa autoritetet lehtësojnë kufizimet e koronavirusit që kanë dominuar kontinentin për dy vitet e fundit.

Megjithatë testimi mbetet i përhapur në kontinent, madje edhe për njerëzit që nuk tregojnë simptoma. Nxënësve dhe mësuesve në Greqi, për shembull, u kërkohet të testojnë dy herë në javë, dhe shumë vende ende kërkojnë një pasaportë COVID-19 ose një test negativ për të hyrë në restorante, kinema dhe ambiente të tjera të brendshme.

Në Britani, në vend që të heqin të gjitha kërkesat e testimit, autoritetet po mbështeten në testimin, përveç vaksinimit, për të ndihmuar njerëzit të kthehen në jetën normale. Edhe pse zbuti shumicën e kufizimeve të mbetura COVID-19 në fund të janarit, qeveria tha se testimi mbeti një “mjet jetik” për daljen nga pandemia dhe tha se njerëzit e infektuar mund t’i japin fund izolimit të tyre pas vetëm pesë ditësh me dy rezultate negative në testet e shpejta. dy ditë radhazi.

Qeveria gjithashtu ka bërë teste të shpejta të disponueshme falas, duke përfshirë shpërndarjen në shtëpi, dhe inkurajoi njerëzit të testojnë veten përpara tubimeve potencialisht të rrezikshme, duke shpresuar se njohja e statusit të tyre do të frenojë transmetimin e COVID-19.

Disa ofrues të testeve laboratorike private për COVID-19 kanë parë një rënie të madhe kohët e fundit në numrin e njerëzve që kërkojnë teste pasi autoritetet britanike hoqën kërkesën që udhëtarët e vaksinuar të japin një test negativ me hyrjen në vend.

“Ne po shohim më pak njerëz me COVID dhe aq më pak njerëz po testohen,” tha Quinton Fivelman, zyrtari kryesor shkencor i Laboratorit Mjekësor të Londrës, “që është padyshim një shenjë e mirë edhe pse kjo do të thotë më pak kërkesë në atë treg.”

Ndërsa normat e vaksinimit rriten në të gjithë Evropën dhe miliona njerëz vazhdojnë të shërohen nga infeksionet omikron dimërore, mund të jetë një mungesë e ngjashme e kërkesës për testime që çon në heqjen e tyre graduale, sesa politika e qeverisë.

Danimarka tha të hënën se numri i testeve PCR do të bjerë nga 500,000 në ditë në 200,000 për të “përputhur me fazën aktuale të zhvillimit të epidemisë” dhe i gjithë kapaciteti i testimit falas i financuar nga qeveria e Danimarkës do të mbyllet deri më 6 mars.

“Vaksinat dhe aksesi i lehtë në teste kanë qenë super-armët tona daneze para epidemisë, “tha ministri danez i Shëndetësisë Magnus Heunicke muajin e kaluar, duke shtuar se “kjo është reflektuar pozitivisht në numrin e pranimeve (spitalore) dhe tani na lejon të zvogëlojmë kapacitetin tonë të madh të testimit”.