Home Bota Sulmet në Ukrainë: Përditësimi i situatës

Sulmet në Ukrainë: Përditësimi i situatës

Sulmet me raketa në qytetin e Kharkiv kanë shkaktuar vdekjen e e disa civilëve, ndërsa Gjykata Penale Ndërkombëtare do të nisë një hetim për krime të mundshme lufte.

· Forcat ruse kanë nisur sulme me raketa që vranë dhjetëra civilë në qytetin Kharkiv dhe rifilluan sulmet në kryeqytetin Kiev.

· Të paktën nëntë persona janë vrarë, duke përfshirë tre fëmijë dhe 37 të plagosur brenda një dite pas bombardimeve në Kharkiv, tha kryebashkiaku i qytetit.

· Prokurori i Gjykatës Penale Ndërkombëtare ka njoftuar se do të nisë një hetim për krime të mundshme lufte ose krime kundër njerëzimit në Ukrainë.

· Imazhet satelitore të marra të hënën tregonin një kolonë ushtarake ruse në veri-perëndim të Kievit që shtrihet për rreth 64 km, raporton Reuters.

· Shtetet e Bashkuara kanë premtuar më shumë sanksione kundër Rusisë dhe më shumë armë për ushtrinë e Ukrainës, sipas ministrit të Jashtëm të Ukrainës, Dmytro Kuleba.

· Zyra e Komisionerit të Lartë të Kombeve të Bashkuara për Refugjatët ka raportuar të paktën 406 të plagosur civil, duke përfshirë të paktën 102 të vdekur.

· Kanadaja do të furnizojë Ukrainën me municion të përmirësuar dhe armë antitank, tha kryeministri Justin Trudeau.

· Presidenti Volodymyr Zelenskiy nënshkroi një kërkesë zyrtare për anëtarësimin e Ukrainës në BE. Një zyrtar i lartë i BE tha se udhëheqësit mund të diskutojnë mundësinë e anëtarësimit të Ukrainës në një samit jozyrtar në mars.

· Ukraina ka hapur kufirin për të huajt e gatshëm për të luftuar. Presidenti i Ukrainës ka nxjerrë një dekret që heq përkohësisht kërkesat për viza hyrëse.

· FIFA dhe UEFA pezulluan ekipet e Rusisë nga të gjitha garat ndërkombëtare deri në një njoftim të dytë. Rusia është përjashtuar nga Kupa e Botës 2022.

· SHBA do të dëbojë 12 anëtarë të misionit rus të OKB-së, duke i akuzuar se kanë “abuzuar me privilegjet e tyre” sepse janë përfshirë në spiunazh që është i dëmshëm për sigurinë kombëtare.

· Bisedimet midis Ukrainës dhe Rusisë që u zhvilluan në kufirin me Bjellorusinë të hënën në mëngjes përfunduan pa ndonjë përparim. Të dyja palët ranë dakord të vazhdojnë negociatat dhe një raund i dytë bisedimesh mund të zhvillohet në ditët në vijim.