Home Uncategorized The Global Awards 2022 – lista e plotë e fituesve

The Global Awards 2022 – lista e plotë e fituesve

Fituesit e Çmimit Global 2022 janë shpallur dhe Ed Sheeran ka fituar tre çmime!

Coldplay, Anne-Marie, Dave dhe Mimi Webb janë gjithashtu ndër fituesit, ndërsa Lil Nas X fitoi Çmimin Special për Kreativitetin.

Tani në vitin e tij të pestë, The Global Awards bashkon stacionet radiofonike të Global; Capital, Heart, Smooth, Classic FM, Radio X, Capital XTRA, Capital Dance dhe Gold, si dhe Global Player, për të nderuar yjet më të mëdhenj të muzikës, podcasting -ut dhe argëtimit.

Me albumin e tij të katërt solo, ‘=’, i lëshuar në 2021 me vlerësimin e kritikëve, Ed Sheeran fitoi shumë në The Global Awards 2022, duke u shpallur mashkulli më i mirë dhe artisti më i mirë britanik, me ‘Bad Habits’ të shpallur si kënga më e luajtur në radion e Global.

Gjithashtu, fitimet festojnë Anne-Marie, e cila u shpall Femra më e mirë, Dave që u vlerësua si Hip Hop ose R&B më i mirë dhe Sam Fender që fitoi filmin më të mirë indi. Coldplay u nderuan me çmimin Grupi më i mirë.

Mimi Webb u emërua Ylli në Ngritje, duke ndjekur gjurmët e fituesve të mëparshëm Joel Corry, Mabel, Aitch dhe Halsey, në njohje të suksesit të saj të madh.

Këtu është lista e plotë e fituesve të Çmimit Global 2022:

Grupi më i mirë

Biffy Clyro

Bts

Coldplay – fitues

Little Mix

Jonas Brothers

Interpretuesi më i mirë mashkull

Aitch

Arrdee

Dave

Ed Sheeran – fitues

Joel Corry

Justin Bieber

Lil Nas X

The Weeknd

Years & Years

Artistja më e mirë femër

Adele

Anne-Marie – fituese

Becky Hill

Doja Cat

Mimi Webb

Olivia Rodrigo

Raye

‘Podcast’-i më i mirë

How To Fail With Elizabeth Day

My Therapist Ghosted Me – fitues

Rob Beckett And Josh Widdicombe’s Parenting Hell

Sh**ged Married Annoyed With Chris & Rosie Ramsey

The High Performance Podcast

Interpretuesi më i mirë britanik

Adele

Anne-Marie

Becky Hill

Coldplay

Dave

Ed Sheeran – fitues

Ksi

Sam Fender

Years & Years

Artisti më i mirë në zhanrin klasik

Freddie De Tommaso

Isata Kanneh-mason

John Williams – fitues

Nicola Benedetti

Sheku Kanneh-mason

Artisti më i mirë në hip hop apo R&b

Central Cee

Dave – fitues

Doja Cat

Russ Millions

Tion Wayne

Interpretuesi më i mirë në zhanrin pop

Anne-Marie

Becky Hill

Justin Bieber – fitues

Joel Corry

Mimi Webb

The Weeknd

Years & Years

Interpretuesi më i mirë në ‘dance’

Diplo – fitues

James Hype

Jodie Harsh

Kah-lo

Mk

Artisti i ri në ngritje

A1 X J1

Arrdee

Becky Hill

Mimi Webb – fitues

Olivia Rodrigo

Tate Mcrae

Tom Grennan

Çmimi special për kreativitet

Lil Nas X – fitues. /21Media